Alvorlig krypterings-fejl kan ramme mange Apple-brugere

En fejl dybt nede i en kode kan få alvorlige konsekvenser for mange Apple-brugere.

Artikel top billede

Mange Apple-brugere risikerer at blive ramt af en lille fejl i den måde, hvorpå Apple har implementeret en ret enkel krypterings-funktion, der skærmer data mod snushaner.

Fejlen rammer nemlig utilsigtet en række desktop-applikationer.

Apple frigav fredag en patch, der løser problemet for mobilplatformen iOS, men der er endnu ikke udsendt en løsning til desktop-computerne, der ellers ofte har mange applikationer, der bygger på det fejlramte kode-bibliotek.

Ifølge sikkerhedsfolk rammer fejlen blandt blandet Apples Mail, FaceTime, Calendar, Keynote, Safari-browseren, iBooks samt selskabets Software Update-applikationer.

Også Twitter og muligvis en række VPN-forbindelser kan være blevet ramt.

Her er fejlen

Fejlen ligger ifølge sikkerhedsfolk i det såkaldte Secure Transport-bibliotek, der anvendes til at opsætte en krypteret forbindelse til mange applikationer.

Secure Transport-biblioteket er indbygget i iOS 6 og senere versuoner og OS X version 10.9 og senere.

Håndteringen af følsomme, personlige data håndteres på de fleste websites med SSL eller TLS, der sikrer en krypteret forbindelse mellem en server og den anvendte computer.

Apples fejl i Secure Transport betyder imidlertid, at en hacker kan afvikle et såkaldt man-in-the-middle-angreb, der kan anvendes til at indarbejde falske data, så det ser ud som om, at der er tale om et autentisk og sikkerhedmæssigt godkendt website.

Ifølge sikkerhedsekspert og Google-medarbejder Adam Langley er fejlen 'dybt begravet' i en kodelinie.

"Denne type subtile bugs dybt nede i koden er simpelthen et mareridt. Det er sikkert bare en fejl, og jeg har virkeligt ondt af den person, der har ladet en editor glide ind, så bugg'en er blevet skrevet," lyder det fra Adam Langley i hans blog.

Annonce

Annonceindlæg fra Kingston Technology

Styrket dataresiliens med hybrid og suveræn cloudlagring

Cloudcomputing er i dag en central del af virksomheders IT, men mange organisationer er stadig stærkt afhængige af én enkelt cloududbyder.

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

Ronni Randrup

Netip A/S

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

Maria Juliane Friedrichsen

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job
Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job