Ombudsmanden: Alt for mange it-baserede fejl i det offentlige

Den offentlige forvaltning er for ringe på grund af it-fejl, mener ombudsmanden.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Der sker alt for mange it-fejl i det offentlige, og det rammer forvaltningen af sagerne.

Sådan lyder det fra ombudsmand Jørgen Steen Sørensen, der overfor magasinet Kommunen kræver, at Finansministeriet tager affære.

"Det er blevet konstateret, at offentlige it-løsninger ikke har været indrettet i overensstemmelse med relevante forvaltningsmæssige krav," skriver ombudsmanden ifølge Kommunen i en henvendelse til finansministeriet, KL og Danske Regioner.

Her gør han desuden opmærksom på, at reglerne for det offentlige sagsbehandling gælder uanset om den foregår digitalt eller manuelt.

Magasinet Kommunen skriver, at det i flere tilfælde har været galt med ikke mindst de kommunale it-systemer.

I et eksempel kunne Gentofte Kommune ikke rekonstruere pensionsmeddelelser til en pensionist, mens der i et andet eksempel kunne ændres i kommunens officielle dokument, fordi det var udsendt i Word-format, som alle modtagere kan gå ind og rette i.

Finansministeriet skal inden 1. september aflevere en redegørelse til ombudsmanden.

Læses lige nu

    Capgemini Danmark A/S

    Open Application (Denmark)

    Københavnsområdet

    KMD A/S

    Senior SAP Architect

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

    Thomas Bjørn Nielsen

    Renewtech ApS

    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS

    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect