Dyrt at holde liv i din egen software: Så meget betaler du

Det er blevet dyrt at køre videre med de traditionelle, lokale it-løsninger og undlade at satse på cloud, lyder en advarsel. Det er dog ikke alle it-chefer, der oplever det samme.

Artikel top billede

Eje eller leje?

Det har i flere år været et centralt spørgsmål for mange it-chefer i forhold til valg af it-løsninger. 

Skal man tro en rådgiver, bliver det dog lettere og lettere at træffe beslutningen. 

Lokale it-løsninger bliver nemlig dyrere og mindre fleksible, mens cloud computing bare bliver billigere, skriver Capgemini-rådgiver Michael McLaughlin i et blogindlæg

Det gør cloud-løsningerne ganske attraktive for CIO'er, der har besparelser og effektiviseringer højt på agendaen 

"Med on-premise virksomhedssoftware (lokale it-installationer, red.) er der omkostningen ved at sikre den fortsatte relevans og innovationen."

Michael McLaughlin peger på, at prisen for at opgradere systemer og vedligeholde dem - og prisen for licenserne - er steget med mere end 20 procent om året i de senere år.

I nogle større virksomheder betaler man 20-25 procent af den oprindelige pris på softwaren om året bare for at få support.

"Det svarer til at betale det samme beløb, man betalte for den originale licens, hvert fjerde eller femte år," skriver Michael McLaughlin.

"Med cloud konverterer du disse faste udgifter til månedlige/kvartalsmæssige driftsomkostninger. Og disse omkostninger falder gradvist."

Skeptiske it-chefer: Ikke billigt nok
Det er dog langt fra alle, der mener, at cloud fører til tilstrækkeligt store besparelser i forhold til den traditionelle måde at hoste og drive it-løsningerne på.

Tidligere i år fortalte en Business Solution Manager hos Ikea, at risikoen ved cloud stadig er for høj, og at besparelserne er for små.

Han mener, at det kræver et besparelsespotentiale på omkring 50 procent, før overgangen til cloud for alvor slår igennem hos Ikea.

"Er besparelsen på bare 10 procent, vil risikoen ved cloud blive opfattet som værende for stor," lød forklaringen fra Ikea.

Vi har også tidligere skrevet om en britisk undersøgelse med deltagelse af 50 britiske CIO'er og it-chefer, hvor næsten tre ud af fire af de pågældende it-chefer havde forventet, at overgangen til cloud-baserede it-løsninger ville have udløst besparelser og lavere omkostninger.

Men kun 41 procent af it-cheferne kunne faktisk fortælle, at de havde fået barberet it-omkostningerne ned ved at overgå til cloud-baserede løsninger.

Læs også:

Ikea ikke i tvivl: Derfor er cloud computing alt for dyrt

It-chef til leverandørerne: Lav jeres cloud-priser om

Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

Digital transformation | Ballerup

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 60+ leverandører og 100+ talere om AI, infrastruktur, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Mikkel Lykke Petersen som Datateknikerelev ved netIP Thisted/Aalborg. Han er uddannet håndværker og har arbejdet som både montør, mekaniker, tømrer og tagdækker. Nyt job
55,7° North (a Beautiful Things company) har pr. 2. februar 2026 ansat Philip Jacobi Zahle, 53 år,  som Partner & CSMO. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for Salg, Marketing og Brandudvikling i Norden, som han tidligere har gjort med GoPro, Skullcandy og Insta360 m.fl. Han kommer fra en stilling som Marketing & Branding Manager hos Boston Group A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med distribution og brand building gennem 26 år og er kendt fra mærker som GoPro, Skullcandy og Insta360. Nyt job

Philip Jacobi Zahle

55,7° North (a Beautiful Things company)

Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

Henrik Sandmann

Infosuite A/S