Intel: Du vil kunne købe helt kabelfri bærbare om et år

Det er snart slut med kabler til opladning, dataoverførsel og docking, når du slæber rundt på din bærbare computer. De første helt kabel-frie bærbare vil være klar i butikkerne om et år.

Artikel top billede

Intel har talt om det længe, men nu begynder planerne for alvor at tage form: De første helt kabelfrie bærbare computere vil være klar i butikkerne om et års tid.

De nye modeller vil være helt blottet for kabler. Det betyder nul opladningskabler, nul kabler til dataoverførsel og nul kabler til eksempelvis eksterne skærme.

Ifølge chefen for Intels PC Client Group, Kirk Skaugen, vil Intel i begyndelsen af næste år være klar med en kabelløs prototype.

Den skal anvendes som reference-model for de af hardware-producenterne, der er med på ideen og som ønsker at udvikle komponenter til kommende kabelløse computere.

Både Dell, Lenovo, Asus og Panasonic er med i arbejdet, der bygger på opladning via magnetisme med en teknologi, der er udviklet af sammenslutningen A4WP (Alliance for Wireless Power), som blandt andre tæller Samsung og Qualcomm.

Det er med andre ord væsentlige kræfter, der står bag intentionerne om snart at være klar med en velfungerende kabelløs computer.

Intel står i disse dage bag selskabets store udvikler-konference, Intel Developer Forum, i San Francisco.

Her har Intel blandt andet præsenteret en kabelløs computer, der trådløst overfører 4K-video til et high definition-fjernsyn, ligesom Intel har fremvist en bærbar, der oplades alene ved at stå på et specielt bord.

Kirk Skaugen og Intel ser en stor fremtid for de kabelløse computere, fordi vi allerede i dag i stor stil medbringer vores bærbare computere og anvender dem i eksempelvis lufthavne, på cafeer og andre steder, hvor vi kommer.

Her skal vi imidlertid altid huske diverse kabler - ikke mindst strømstik.

Lufthavne og andre er interesserede

Allerede i dag er flere lufthavne, cafeer og lignende i gang med at overveje at indføre trådløse opladnings-stationer til bærbare computere.

De første kabellløse bærbare vil blive udstyret med chips baseret på Intels Skylake-arkitektur.

Intel har i de seneste måneder arbejdet på at udvikle en slags smart dock, hvorfra en bærbar kan oplades samtidig med, at der overføres data til eksterne enheder.

Docken bygger på WiGig-teknologien, der ifølge Intel er tre gange hurtigere end den nyeste Wi-Fi-teknologi.

Intel arbejder ligeledes på lignende løsninger til både smartphones og tablet-computere.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | Online

    Kod smartere med GitHub Copilot

    Få styr på GitHub Copilot og skriv bedre kode hurtigere. Se hvordan Copilot løser opgaver, sparrer på fejl og løfter komplekse workflows. Oplev live demo og lær hvordan du kommer i gang med licenser og opsætning.

    Sikkerhed | København

    Cyber Threats

    Få teknisk indsigt og konkrete løsninger til at modstå moderne cyberangreb. Lær af fejl, stop angreb i tide og byg systemer med ægte resiliens. Fokus på lavniveau-detektion, netværksovervågning og hurtig gendannelse. Deltag i Cyber Threats fra...

    It-løsninger | København V

    Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect

    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics