Fælles standard for trådløs opladning kan være på vej - farvel til irriterende kabler

To af verdens tre store teknologi-sammenslutninger for trådløs opladning slår sig sammen for at undgå det kaos og virvar med forskellige opladere og kabler, som vi kender det i dag. Måske nærmer vi os fremtidens standard for trådløs opladning.

Artikel top billede

Med en kommende fusion af to af de tre store, internationale interessegrupper inden for trådløs opladning af mobile enheder, nærmer teknologi-verdenen sig muligheden for tidligt at få etableret en egentlig standard på området.

Dermed kan det blive muligt at undgå det virvar og rod, der i dag præger kablet opladning af tablet-computere, bærbare computere og mobiltelefoner, hvor de forskellige producenter i dag har hvert deres system med forskellige stik og opladere.

De to grupper, der vil fusionere, er 'Alliance for Wireless Power' (A4WP) med 140 medlemsvirksomheder - heriblandt mægtige spillere som Intel og Samsung - samt 'Power Matters Alliance' (PMA) med 70 medlemmer - heriblandt den amerikanske telekæmpe AT&T, Microsoft og Starbucks.

Sidstnævnte kaffekæde, der har butikker i store dele af verden, er sammen med McDonalds allerede langt fremme med at tilbyde trådløs opladning i butikkerne til kunderne og regnes for at spille en væsentlig rolle i udbredelsen af trådløse opladnings-teknologier.

Fusionerer til sommer
De to organisationer planlægger at slå sig sammen til sommer. Sammenlægningen skal 'accellere tilgængeligheden og udrulningen af teknologier til trådløs opladning globalt," hedder det.

Tilbage står nu 'Wireless Power Consortium' (WPC) med 217 medlems-virksomheder, der blandt andre tæller Philips og Nokia.

Flere af de rigtigt tunge selskaber som Microsoft, Samsung og Qualcomm er medlem af flere af grupperne.

Det understreger, hvor vigtigt det er for virksomhederne ikke at misse den opladningsstandard, der med tiden vil vise sig at blive den dominerende.

Induktion og magnetisk resonans

'Wireless Power Consortium' har en teknologi, der hedder Qi, der bygger på induktion.

Det samme gør PMA's teknologi, Abbreviation, der allerede i dag af eksempelvis Starbucks og McDonalds, hvor man kan oplade sin telefon eller lignende ved blot at placere den på et bord.

A4WP's teknologi til trådløs opladning bygger såkaldt magnetisk resonans med organisationens Rezence-teknologi

Med fusionen er det hensigten, at samtlige medlems-virksomheder skal få mulighed for at anvende begge teknologi-typer.

Intel har fornylig fremvist selskabets egen version af den trådløse opladning.

Selskabet forestiller sig, at teknologien især vil vinde udbredelse på cafeer, restauranter, lufthavne og lignende steder, hvor folk typisk medbringer deres bærbare computere.


Du kan læse mere om denne trådløse opladning her: Slut med irriterende kabler: Helt trådløse computere på vej

Læs også:

Slut med irriterende kabler: Helt trådløse computere på vej

Ny standard for trådløs opladning

Seks nye tendenser tegner pc'ernes fremtid: Snart vil du se dem indbygget i din computer

Din mobil forandres for altid: Her er de hotteste trends

Nu kommer standard for trådløs opladning

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Digital transformation | Aarhus C

Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

Sikkerhed | Online

Cyber Briefing: Fra databeskyttelse til dataindsigt

Få kort og fokuseret overblik over, hvordan du optimerer resiliens og gendannelse af kritiske informationer samt sikrer forretningens funktion, når cyberangrebet rammer.

Digital transformation | Online

Copilot i praksis: Sådan får du mest ud af AI

Få inspiration til at implementere, anvende og udnytte Copilot optimalt og forsvarligt.

Se alle vores events inden for it

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger IT-supporterelever til lokal IT på Vordingborg Kaserne

Region Sjælland

Procon Solution A/S

Customer Success Consultant

Københavnsområdet

Supporters A/S

It-driftskonsulent i Jylland

Midtjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Industriens Pension har pr. 3. november 2025 ansat Morten Plannthin Lund, 55 år,  som it-driftschef. Han skal især beskæftige sig med it-drift, it-support og samarbejde med outsourcingleverandører. Han kommer fra en stilling som Head of Nordic Operations Center hos Nexi Group. Han er uddannet HD, Business Management på Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med kritisk it-infrastruktur og strategiske it-projekter. Nyt job

Morten Plannthin Lund

Industriens Pension

Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Martin Ingolf Broberg, 43 år,  som webmaster. Han skal især beskæftige sig med at få idura.eu til at spille på alle digitale tangenter og sikre, at siden genererer nye leads. Han kommer fra en stilling som team lead hos Danmarks Radio. Han har tidligere beskæftiget sig med blandt andet at stifte og lede et analyseteam i DR med fokus på web og lyd. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Kristian Kveiborg Yde som BI-konsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet med en Cand.merc. i økonomistyring. Nyt job