It-firmaer satser millioner på kommunalt kæmpeudbud

En perlerække af it-firmaer satser millioner på at bryde KMD's monopol, når kommunernes it-selskab Kombit udpeger vinderne af it-udbud for op mod en milliard kroner.

Artikel top billede

(Foto: Povl D. Rasmussen)

Spændingen stiger blandt chefer og medarbejdere i en række af landets største it-firmaer.

Senere i denne uge kårer kommunernes it-selskab Kombit nemlig vinderen af det første af tre kæmpeudbud af nye it-systemer, som tilsammen kan løbe op i næsten en milliard kroner.

De tre udbud - Kommunernes Ydelsessystem (KY), Kommunernes Sygedagpengesystem (KSD) og Sagsoverblik/Partkontakt (SAPA) - er samtidig første store klods i det brud med KMD's monopol på en række sags- og administrationssystemer, som gennem flere år har været på vej i kommunerne.

De tre systemer erstatter KMD Aktiv, KMD Dagpenge og KMD Sag.

Med de tre nye it-systemer får kommunerne helt nye værktøjer til at administrere eksempelvis udbetaling af kontanthjælp, sygedagpenge - plus at der skal udvikles et nyt sagssystem, som sagsbehandlere kan bruge til at få overblik over de sager og udbetalinger, som er oprettet på de enkelte borgere.

Første slag i krigen om de tre store kommunale ordrer bliver ifølge Computerworlds oplysninger afgjort i dag, onsdag, hvor en styregruppe udpeger vinderen af udbuddet af det nye ydelsessystem.

Læs mere her:
Kommuner indgår historisk aftale med KMD: It for milliarder i udbud

Senest mandag i næste uge bliver der sat navn på leverandøren af sygedagpengesystemet, mens afgørelsen om det nye sagssystem skal være på plads inden månedsskiftet.

Millioninvesteringer

Udover KMD selv har en perlerække af store offentlige it-leverandører kvalificeret sig til at være med i udbudsfinalen. Firmaer som CSC, Netcompany, EG, CGI, NNIT og IBM har kørt de helt store kanoner i stilling for at vinde slaget og få en bid af kagen.

Ifølge Computerworlds oplysninger har tilbudsgiverne hver især investeret millioner af kroner bare for at være med i finalerunden.

Opstilling af et tilbud koster i omegnen af to millioner kroner. Så med tre udbud med hver fem prækvalificerede tilbudsgivere løber alle bejlernes samlede investering op i omkring 30 millioner kroner.

Den samlede pris for udvikling og drift af de tre nye systemer vil ifølge udbudsmaterialet fra Kombit løbe op i mellem 650-950 millioner kroner.

Til sammenligning sender KMD hvert år en regning på 500 millioner kroner for driften af de tre nuværende systemer. Med det nye udbud er der derfor samlet set lagt op til en væsentlig kommunal besparelse.

Her har it-leverandørerne lagt billet ind på de nye kommunale it-systemer:

 KMDCSCNetcompanyCGIEGIBMNNIT
SAPA-SagssystemXXXX X 
KY-YdelsessystemXXXXX  
KSD-SygedagpengeXXX X X

Læs også:

Nyt opkøb: Nu vil EG have fingre i KMD's kernekunder

It-chefer: Nu vil vi bryde KMD's monopol

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

It-løsninger | Online

ERP Insights 2025

Få den nyeste viden om værktøjer, der kan optimere hele din virksomhed med udgangspunkt i AI og fleksibilitet.

It-løsninger | København Ø

Automatisering med Copilot & Agentic AI

Høst viden og erfaringer fra andre om, hvordan Copilot og Agentic AI i praksis kan skabe værdi og fleksibilitet i din organisation.

Sikkerhed | Online

Erfaringer fra frontlinjen: Sådan ændrer trusselsbilledet sig

Kort og fokuseret digitalt event: Erfaren frontkæmper fra den digitale sikkerhedsverden giver dig overblik og konkrete anbefalinger til det aktuelle trusselsbillede.

Se alle vores events inden for it

En kaotisk verden kræver stærk cybersikkerhed, resiliens og digital suverænitet

Mød David Heinemeier, Flemming Splidsboel Hansen, Casper Klynge, Rasmus Knappe, Jens Myrup Pedersen og forfattere som fhv. jægersoldat Thomas Rathsack og adfærdsforsker Henrik Tingleff.

Computerworld afholder d. 4. og 5. november Cyber Security Festival i København - med fokus på sikkerhed, resiliens og digital suverænitet. Det er helt gratis - men reserver din plads allerede nu.

Hele programmet er online lige nu - og du kan reservere din gratis plads lige her - jeg håber vi ses! 

Lars Jacobsen

Chefredaktør på Computerworld

Se alle Lars's artikler her

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Huy Duc Nguyen som Developer ERP. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til at udvikle, bygge og skræddersy IT-løsninger, der skaber vækst og succes i vores kunders forretninger. Han kommer fra en stilling som Software Developer hos Navtilus. Han er uddannet i bioteknologi på Aalborg University. Nyt job

Huy Duc Nguyen

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Ahmed Yasin Mohammed Hassan som Data & AI Consultant. Han kommer fra en stilling som selvstændig gennem de seneste 3 år. Han er uddannet cand. merc. i Business Intelligence fra Aarhus Universitet. Nyt job

Ahmed Yasin Mohammed Hassan

Norriq Danmark A/S

IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Johan Léfelius som it-konsulent. Han skal især beskæftige sig med med support, drift og vedligeholdelse af kunders it-miljøer samt udvikling af sikre og stabile løsninger. Han kommer fra en stilling som kundeservicemedarbejder hos Telia Company Danmark A/S. Han er uddannet (under uddannelse) som datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kundeservice, salg og teknisk support. Nyt job

Johan Léfelius

IT Confidence A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Niels Bjørndal Nygaard som Digital Product Lead. Han skal især beskæftige sig med designe og implementere effektive IT-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være digital consultant og project Manager hos Peytz & Co. Nyt job

Niels Bjørndal Nygaard

Norriq Danmark A/S