Apple bygger nyt kæmpe-datacenter i Danmark: Investerer milliarder

Opdateret: Apple investerer stort milliard-beløb i et nyt dansk giga-datacenter.

Artikel top billede

Apple investerer omkring 12,6 milliarder kroner i at bygge nye datacentre i Danmark og Irland.

Det meddeler selskabet her mandag morgen, og det oplyser samtidig, at det danske Apple-datacenter kommer til at ligge i Viborg-området.

Apple skriver i en pressemeddelelse, at datacentrene bliver 'state-of-the-art', og at de kommer til at køre på 100 procent vedvarende energi.

"Faciliteterne, der er lokaliseret i Galway, Ireland, og i det centrale Jylland i Danmark, vil drive Apples online services, inklusiv iTunes Store, App Store, iMessage, Maps og Siri for kunder på tværs af Europa."

"Vi er taknemmelige for Apples fortsatte succes i Europa og stolte over, at vores investeringer støtter miljøer på tværs af kontinentet," udtaler Apples topchef, Tim Cook.

Vil skabe jobs i Danmark

"Denne betydelige nye investering repræsenterer Apples største projekt i Europa til dato. Vi er begejstrede over at udvide vores aktiviteter og for at skabe hundredvis af lokale jobs og introducere nogle af vores mest avancerede grønne designs af bygninger hidtil."

Ifølge pressemeddelsen fra Apple har selskabet nu 18.300 ansatte i Europa fordelt på 19 lande - og der er kommet 2.000 nye jobs til alene det seneste år.

Selskabet forklarer samtidig, hvorfor lige præcis Danmark er kommet i spil til et datacenter:

Vind-energi er vejen frem

"Som alle Apple-datacentre vil de nye faciliteter køre udelukkende på vedvarende energiressourcer fra dag et."

"Apple vil også samarbejde med lokale partnere for at udvikle nye projekter med vedvarende energi fra vind eller andre kilder, der kan give energi i fremtiden," skriver selskabet.

"Vi tror på, at innovation handler om at efterlade verden bedre, end vi fandt den, og at det er nu, klimaforandringerne skal tackles," siger Lisa Jackson, der er Apples chef for Environmental Initiatives.

Hun fortsætter:

"Vi er begejstrede for at sætte fart på den grønne industri-vækst i Irland og i Danmark og for at udvikle energisystemer, der drager nytte af deres stærke vindressourcer."

Så stort bliver datacentret

De to nye datacentre i Danmark og Irland bliver hver på 166.000 kvadratmeter, og de ventes at kunne gå i drift i 2017.

"I Viborg i Danmark vil Apple eliminere behovet for yderligere generatorer ved at placere datacentret ved siden af en af Danmarks største energiforsyninger."

"Faciliteten er også designet til at kunne udnytte varmen fra udstyr og føre den videre til områdets varmesystem for at hjælpe med at opvarme hjem i nærområdet."

Vildt kapløb i Europa

Det er langt fra kun Apple, der er i fuld sving med at etablere nye datacentre til cloud-løsninger i Europa.

Som vi for nylig skrev, finder der i øjeblikket et vildt cloud-kapløb sted i Europa blandt it-giganterne.

Amazon har netop åbnet et nyt datacenter ved Frankfurt i Tyskland, hvorfra Amazon Web Services (AWS) skal leveres til kunderne. IBM har også gang i en større datacenter-satsning i Europa, hvilket blandt andet Frankfurt har glæde af.

Microsoft har allerede en markant tilstedeværelse i eksempelvis Irland og Holland, og senest har Google meddelt, at selskabet vil bruge næsten 4,5 milliarder kroner over de næste fire år på et nyt datacenter i Eemshaven i Holland.

Men selvom det altså er en generel trend med de nye datacentre i Europa, har Danmark hidtil ikke rigtig været inviteret med til festen hos de internationale cloud-giganter.

Forrester har estimeret, at markedet for public cloud-løsninger i 2013 alene omsatte for omkring 319 milliarder danske kroner på verdensplan.

Det tal vil være steget til hele 1.050 milliarder kroner i 2020.

Computerworld har mere om det nye Apple-datacenter i Danmark senere på dagen.

Læs også:

Cloud-giganter i vildt kapløb om Europa: Her kommer de nye giga-datacentre

IBM eskalerer cloud-kapløb: Her bygger IBM nye datacentre

Derfor mister Danmark kæmpe-mulighed for datacenter-eventyr

Læses lige nu

    Event: Computerworld Summit 2026 - Aarhus

    Digital transformation | Aarhus C

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 200 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i Aarhus viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    21. april 2026 | Gratis deltagelse

    En kaotisk verden kræver stærk cybersikkerhed, resiliens og digital suverænitet

    Mød David Heinemeier, Flemming Splidsboel Hansen, Casper Klynge, Rasmus Knappe, Jens Myrup Pedersen og forfattere som fhv. jægersoldat Thomas Rathsack og adfærdsforsker Henrik Tingleff.

    Computerworld afholder d. 4. og 5. november Cyber Security Festival i København - med fokus på sikkerhed, resiliens og digital suverænitet. Det er helt gratis - men reserver din plads allerede nu.

    Hele programmet er online lige nu - og du kan reservere din gratis plads lige her - jeg håber vi ses! 

    Lars Jacobsen

    Chefredaktør på Computerworld

    Se alle Lars's artikler her

    Netcompany A/S

    IT Manager

    Københavnsområdet

    Csis Security Group A/S

    Product Marketing Manager

    Uspecificeret arbejdssted

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Benjamin Terp som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Odense. Han er uddannet IT-Supporter hos Kjaer Data. Nyt job

    Benjamin Terp

    Netip A/S

    Netip A/S har pr. 19. august 2025 ansat Burak Cavusoglu som Datateknikerelev ved afd.Thisted og afd. Rønnede. Nyt job

    Burak Cavusoglu

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Alexander Bendix som Consultant. Han skal især beskæftige sig med tilføre nye, friske perspektiver og værdifuld viden til NORRIQS Data & AI-afdeling. Nyt job

    Alexander Bendix

    Norriq Danmark A/S

    Sebastian Rübner-Petersen, 32 år, Juniorkonsulent hos Gammelbys, er pr. 1. september 2025 forfremmet til Kommunikationskonsulent. Han skal fremover især beskæftige sig med Projektledelse, kommunikationsstrategier og implementering af AI. Forfremmelse