Computerworlds læsere: Her er de tre bedste bærbare computere til under 3.500 kroner

Kan man overhovedet få en god bærbar computer til under 3.500? Det mener Computerworlds læsere. Her er de tre bedste af slagsen.

Artikel top billede

Man kan få masser af computer til en pris på under 3.500 kroner.

I hvert fald kom der et hav af gode svar og en god debat, da vi i sidste uge spurgte læserne, hvilken bærbar computer I ville foreslå til 3.500 kroner. 

Buddene var mange, og flere foreslog også, at du i stedet for at bruge 3.500 kroner skulle spare mere op og købe en dyrere computere.

Det er også det, som vi ofte selv foreslår folk, men ifølge debatten, som du kan se her, så kan du faktisk få meget computer for 3.500 kroner. 

Specielt to computere blev nævnt flere gange. Det var Lenovo G50-70 og Medion Akoya P6647. To computere til næsten 3.500 kroner, som tilbyder henholdsvis en i5 og en i3-processor.

mens Medion-computeren har en mindre i3-processor, mod en i5 i Lenovo-enheden, så har Medion  en SSHD-harddisk, hvilket heller ikke er at kimse ad. Lenovo G50-70 har "kun" en normal HDD. 

Også en Acer Switch 11 blev nævnt af en læser.

Den har vi taget med her, fordi den har de hybrid-egenskaber, som Windows 8 - og Windows 10 - efterspørger. Den har dog en noget svagere Atom-processor, to gigabyte ram og 64 gigabyte SSD.

Se alle Computerworlds-læsernes anbefalinger af den bedste bærbare til under 3.500 kroner her.

Til gengæld er den væsentligt mere mobil, og så er det jo op til dig, hvad der er mest relevant. 

Til sidst skal også reinfurbished-computere nævnes. Hvis ikke der er det store krav om, at computeren skal være helt ny, så kunne du overveje en såkaldt reinfurbished-model.

Reinfurbished betyder, at firmaer opkøber brugte computere og samler de gode, velfungerende dele fra flere enheder sammen til én, som så sælges til en lavere pris.

Ofte er de eneste tegn på, at det er en brugt enhed, at der er lidt ridser i plastikken, og at batteriet ikke længere imponerer. 

Tak til de mange engagerede læsere. Skriv endelig i kommentarfeltet, hvis du mener, at der mangler gode eksempler på fede bærbare til under 3.500 kroner.

Se alle Computerworlds-læsernes anbefalinger af den bedste bærbare til under 3.500 kroner her.

Læs også: HTC One (M9) mod Samsung Galaxy S6: Hvilken smartphone skal du vælge?

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

It-løsninger | Online

ERP Insights 2025

Få den nyeste viden om værktøjer, der kan optimere hele din virksomhed med udgangspunkt i AI og fleksibilitet.

It-løsninger | København Ø

Automatisering med Copilot & Agentic AI

Høst viden og erfaringer fra andre om, hvordan Copilot og Agentic AI i praksis kan skabe værdi og fleksibilitet i din organisation.

Sikkerhed | Online

Erfaringer fra frontlinjen: Sådan ændrer trusselsbilledet sig

Kort og fokuseret digitalt event: Erfaren frontkæmper fra den digitale sikkerhedsverden giver dig overblik og konkrete anbefalinger til det aktuelle trusselsbillede.

Se alle vores events inden for it

En kaotisk verden kræver stærk cybersikkerhed, resiliens og digital suverænitet

Mød David Heinemeier, Flemming Splidsboel Hansen, Casper Klynge, Rasmus Knappe, Jens Myrup Pedersen og forfattere som fhv. jægersoldat Thomas Rathsack og adfærdsforsker Henrik Tingleff.

Computerworld afholder d. 4. og 5. november Cyber Security Festival i København - med fokus på sikkerhed, resiliens og digital suverænitet. Det er helt gratis - men reserver din plads allerede nu.

Hele programmet er online lige nu - og du kan reservere din gratis plads lige her - jeg håber vi ses! 

Lars Jacobsen

Chefredaktør på Computerworld

Se alle Lars's artikler her

Navnenyt fra it-Danmark

Signifly har pr. 1. august 2025 ansat Anders Kirk Madsen som Tech Lead. Anders skal især beskæftige sig med at hjælpe Signiflys offentlige og private kunder med at styrke forretningen gennem teknisk solide løsninger. Anders kommer fra en stilling som Business Architect hos SOS International. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Hans Christian Thisen som AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til udvikling og implementering af AI- og automatiseringsløsninger. Nyt job

Hans Christian Thisen

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Søren Vindfelt Røn som Data & AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at effektivisere, planlægge og implementere innovative, digitale løsninger for Norriqs kunder. Han kommer fra en stilling som Co-founder & CMO hos DrinkSaver. Han er uddannet Masters of science på Københavns IT-Universitet. Nyt job

Søren Vindfelt Røn

Norriq Danmark A/S