Dropbox henter dansk Microsoft-mand som international salgsdirektør

Storage-giganten Dropbox har valgt en dansker til at stå i spidsen for det globale salg. Han er hentet hos konkurrenten Microsoft.

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

Det er danske Thomas Hansen, der skal stå i spidsen for salget af Dropbox's storage-produkt i hele verden.

Thomas Hansen bliver den næste i kongerækken efter Dennis Woodside, der er noget så fint som chief Operations Officer i Dropbox. Den nye salgschefs engelske titel bliver Global VP of Sales and Channels.

Solid platform i Microsoft

Thomas Hansen har arbejdet hos Microsoft siden 2001.

I Microsoft stod den 44-årige erhvervsmand som såkaldt 'worldwide vice president' i spidsen for Microsofts samlede salg til de små og mellemstore virksomheder verden over.

Som chef for den butik var Thomas Hansen i spidsen for en omsætning på mere end 40 milliarder kroner og omkring 2.000 medarbejdere.

Den solide erfaring fra mange forskellige lande har været en af de kvalifikationer, som Dropbox har foretrukket hos danskeren.

Storage-butikken har nemlig fokus på at fiske kunder uden for de amerikanske grænser, hvor næsten 70 procent at brugerne befinder sig, hvilket angiveligt bliver en af hovedopgaverne for Thomas Hansen.

Men med den nyoprettede stilling så ser det altså ud til, at Dropbox vil have et skarpere fokus på erhvervssegmentet.

Efter sigende har Dropbox 100.000 betalende forretningskunder, men virksomheden holder de præcise oplysninger tæt ind til kroppen.

Er der forskel?

Tjenesten har dog en solid udfordring i at differentiere sig fra de øvrige storage-tjenester, herunder Microsofts Skydrive, som Thomas Hansen tidligere var talsmand for.

Ud over erhvervserfaringen er han kandidat i business administration og økonomi, Copenhagen Business School.

Dropbox har eksisteret siden 2008 og hører således til blandt de etablerede lagertjenester i skyen.

Læs også:
Den ukendte dansker i spidsen for Microsofts milliard-forretning

Dropbox flytter din konto til Irland - men hvad er årsagen?

Læses lige nu

    Annonce

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Informationssikkerhedsofficer til Akkreditering & Compliance

    Midtjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger sektionschef til Systemafdelingen i Hvidovre

    Københavnsområdet

    Udlændinge- og Integrationsministeriet

    Full Stack Udvikler til Koncern IT i Udlændingestyrelsen

    Københavnsområdet

    Annonceindlæg fra Computerworld

    Cyber Security Festival 2026:

    Årets program sætter fokus på cybersikkerhed som samfundssikkerhed

    Navnenyt fra it-Danmark

    Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

    Sophie Dalsgaard Myhrmann

    Elbek & Vejrup A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

    Andreas Dyngberg Pedersen

    Norriq Danmark A/S

    Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

    Casper Voldstedlund

    Systematic A/S

    Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

    Johnny Krogsboll

    Arctic Wolf Networks