Dropbox flytter din konto til Irland - men hvad er årsagen?

Alle brugerkonti hos Dropbox bliver nu overført til et datterselskab i Irland. Dermed følger den populære fildelingstjeneste i fodsporene på andre globale it-firmaer. Kritikere beskylder Dropbox for at krybe i skattely.

Artikel top billede

Alle europæiske brugere af fildelingstjenesten Dropbox kan nu se frem til, at deres konto hos firmaet bliver flyttet til Irland. Det skriver det norske medie digi.no.

Ændringen er en del af et nyt sæt brugerbetingelser, som blev annonceret her i weekenden, og det omfatter i første omgang alle Dropbox-brugere udenfor USA og Mexico.

Dropbox forklarer selv, at det sker for at give bedre service til brugerne.

Det er dog meget sparsomt med konkrete bud på, hvad forbedringerne består i. Og Dropbox understreger også, at kunderne ikke kommer til at mærke nogen praktisk forskel, når de benytter tjenesten.

Ændringerne gælder i første omgang for alle nye brugere, men allerede fra næste månedskifte flytter alle eksisterende Dropbox-konti rent juridisk til den irske ø.

Flere medier peger på, at flytningen er udtryk for den type skatteplanlægning, som også selskaber som Apple, Google, Microsoft Oracle og Facebook benytter sig af.

Flere brugere har da også rejst kritik at skaktrækket, som brugerne mener udelukkende handler om, at Dropbox vil slippe billigere i skat.

Næppe betydning for dit privatliv

Digi.no citerer websitet Lifehacker for, at de nye betingelser hos Dropbox næppe for de store konsekvenser for beskyttelsen af brugernes privatliv.

Dropbox gemmer nemlig i forvejen brugerdata på servere hos Amazon Web Services, som ikke oplyser, hvilke datacentre, man gemmer data i. Dermed har eksempelvis amerikanske efterretningstjenester formentlig rig mulighed for at kigge brugerne over skulderen.

Fordi Dropbox er hjemmehørende i Californien, er firmaet desuden underlagt amerikansk lovgivning, så en eventuel bekymring for at NSA snudser rtrundt i dine data er hverken større eller mindre som følge af de nye vilkår, skriver Lifehacker.

Læs også:

Fem gode råd: Sådan forbliver du anonym på nettet

Ekspert advarer om vanvittig mangel på sikkerhed og privacy i apps

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

Jouni Salo

Renewtech ApS

Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

Alexander Hoffmann

GlobalConnect

Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

Iver Jakobsen

Comsystem A/S