Efter voldsomt aktiefald: HTC er i alvorlige økonomiske problemer

Efter et stort aktiefald over det sidste halve år er prisen på HTC's aktier så lave, at investorerne finder HTC's brand, fabrikker og bygninger værdiløse.

Artikel top billede

Det er ikke nemt at være HTC i disse dage.

Den taiwanske smartphone-producent har ikke godt for tiden på trods af gentagende gange at have fået både priser for sit design og relativt flotte og gode anmeldelser for sine telefoner.

På grund af manglende salg af de ellers roste telefoner har HTC's aktier siden årsskiftet mistet over 60 procent af sin værdi. 

Det er kritisk, for da aktien forleden var på sit laveste, var HTC's samlede markedsværdi  på 47 milliarder new taiwan dollar en smule mindre end den formue, som selskabet i juni angav at have opsparet (47,2 milliarder NT$). 

Eller sagt med andre ord: Investorerne på markedet mener, at hele HTC - inklusive brand, research og fabrikker - er nul kroner værd, og at kun pengene på bankkontoen er reelle værdier.  

Det skriver Bloomberg.

Fra toppen på vej mod bunden

Vi skal ikke længere tilbage end til 2011, før HTC havde en værdi på over 900 milliarder new taiwan dollar, hvilket svarer til cirka 200 milliarder kroner. Siden da er omsætningen faldet med 75 procent.

HTC har igennem de sidste par år kæmpet for at komme med telefoner, som kunne skille sig ud på et Android-marked fyldt med konkurrenter.

En af løsningerne var at distancere sig ved at bygge "designer"-telefoner i smukt udskåret metal og en relativ ren software.

Men med blandt andet markedslederen Samsungs designskift har folk ganske enkelt valgt andre telefoner - specielt når HTC One M9 koster det samme som Samsung S6.

Nedefra er Android-markedet desuden presset af selskaber som Huawei, Xaomi og OnePlus, som leverer billigere telefoner. 

Så mens det er for tidligt at aflive HTC, så kan selskabet på sigt blive endnu et af ofrene i den benhårde mobilkrig. 

Læs også: HTC One (M9) mod Samsung Galaxy S6: Hvilken smartphone skal du vælge?

Læs også: Stor kamerasammenligning: Så flotte billeder tager de bedste smartphones i 2015

Læses lige nu

    Jyske Bank

    Graduate, Udvikling Erhverv

    Midtjylland

    BEC Financial Technologies

    Business analyst (senior)

    Region Sjælland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Netværksteknikere til design, drift og vedligehold ved Cyberdivisionen

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Claes Justesen som Principal. Han kommer fra en stilling som Director hos Valtech. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job
    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Mikkel Lykke Petersen som Datateknikerelev ved netIP Thisted/Aalborg. Han er uddannet håndværker og har arbejdet som både montør, mekaniker, tømrer og tagdækker. Nyt job