Hackergruppen Anonymous: På mandag klokken 07:00 angriber vi børsen og banken

Storbanker er udset som hovedmål i et storstilet angreb fra hackergruppen Anonymous på den globale finanssektor. Dansk sikkerhedsselskab opfordrer til skærpet opmærksomhed omkring det proklamerede angreb.

Artikel top billede

Hvis du har set filmen 'Fight Club', kan du måske huske, at filmens nihilistiske gruppe ultimativt arbejder på at nedbryde det internationale finansielle system og nulstille alle mennesker til samme niveau ved at sprænge banker i luften.

I den virkelige verden har hackergruppen Anonymous nu øjnene rettet stift mod børsen i New York og den britiske Bank of England, som ifølge udsagn på sociale medier som Facebook vil blive angrebet på mandag 8. februar klokken 07:00.

Gruppen har samtidig med de konkrete angrebsmål også fabrikeret en oversigt over de vigtigste finansielle institutioner i verden, hvor Danmark Nationalbank også figurerer.

Den danske it-sikkerhedsvirksomhed CSIS Security Group opfordrer i en nyhedsbulletin til agtpågivenhed over for truslen.

"Det er uklart, hvor mange sympatisører det vil lykkedes Anonymous at samle omkring denne operation, men CSIS opfordrer til, at særligt online banker og finansielle institutioner øger beredskabet i tilfælde af, at de udses som mål for denne operation," lyder det fra sikkerhedsselskabet.

Sikkerhedsselskabet forklarer, at den annoncerede aktion kommer i slipstrømmen på en række DDoS-angreb mod den britiske storbank HSBC.

Den store konspirationsteori

Mandagens aktion er benævnt Operation Ikaros - eller '#Opicarus' på de sociale medier.

Angrebet er således opkaldt efter den græske sagnfigur Ikaros, som fløj for tæt på solen med sine hjemmelavede vinger og derpå styrtede i døden.

Navnet skal ses i lyset af, at hackergruppen anser organisationer som de finansielle institutioner, efterretningstjenester og våbenindustrien som deltagere i en hemmelig koalition.

I koalitionen er det hackergruppen overbevisning, at griskhed er motoren, mens korruption er brændstoffet til at få denne påståede sammensværgelse til at flyve.

"Ligesom Ikaros har disse magter fløjet for tæt på solen, og tiden er inde til at få deres vinger sat i brand og se deres imperium og de systemer, som deres magt bygger på, gå i stå og crashe ned om ørerne på dem," skriver hackergruppen på Facebook.

"Vi må slå til i hjertet af deres imperium ved igen at smide en skruenøgle i deres maskine. Denne gang står vi overfor et meget større mål: Det globale, finansielle system. Denne gang er målet New Yorks Børs og Bank of England," fortsætter angrebsudmeldingen.

Vil hverve hackere

Samtidig opfordrer Facebook-gruppen med knap 700 interesserede og 240 deltagere også nye personer til at bakke op om gruppens målsætning.

"Klargør jeres våben og ret dem mod New York Stock Exchange og Bank of England. Dette er operationen over dem alle. Uskyldige mennesker vil måske miste noget fra aktionen, men magterne mister langt mere. Kom med skytset, brødre," runder Facebook-gruppen sin angrebsopfordring af.

Udover New Yorks børs og Bank of England melder sikkerhedsselskabet CSIS Security Group om, at også storbanker som Bank of America, Chase, JPMorgan, HSBC, og Wells Fargo er udset som mål i forskellige former for angreb.

Læs også:
Sikkerhedsbranchen svigter kunderne: Her er de trusler, du skal være klar til i 2016

Annonceindlæg fra Conscia

Få en hurtigere, billigere og mere sikker AI-rejse

Slip for uforudsigelige omkostninger i skyen og opnå fuld datakontrol med en AI-pod, der samler al nødvendig infrastruktur i dit eget datacenter.

KMD A/S

Senior Full Stack Developer

Københavnsområdet

SOS International

Principal Solution Architect

Københavnsområdet

Banedanmark

IT-sikkerheds- & netværksarkitekt

Københavnsområdet

It-vest

Sekretariatschef

Midtjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

Mads Linné Kaasgaard

Renewtech ApS

Idura har pr. 15. januar 2026 ansat Mark-Oliver Junge, 26 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med at udvikle nye extensions, der gør godkendelsesprocesser mere fleksible, samt bygge infrastruktur til caller authentication. Han kommer fra en stilling som fullstack engineer hos Wayfare.ai. Han er uddannet Fachinformatiker für Anwendungsentwicklung, der betyder “ekspert i softwareudvikling”. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af softwarearkitektur, DevOps og rammeværk til analyse + orkestrering af SQL-datapipelines. Nyt job
Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Rikke Badsberg som ServiceNow Specialist. Hun kommer fra en stilling som ServiceNow administrator and developer hos Kamstrup. Nyt job

Rikke Badsberg

Adeno K/S