Artikel top billede

Atea snupper kæmpeopgave: Bliver eneleverandør af Microsoft-software

It-giganten Atea har endnu engang underbudt konkurrenterne, så nu skal 54 kommuner de næste tre år købe al deres software fra Microsoft hos it-giganten Atea.

It-giganten Atea har endnu en gang sikret sig en solid luns af det offentlige marked for software.

Efter et såkaldt miniudbud under rammeaftale 02.06 i Staten og Kommunernes Indkøbsservice (SKI) står Atea tilbage med en aftale, som de næste tre år gør it-giganten til eneleverandører af Microsoft-software til 54 af landets 98 kommuner.

SKI ønsker ikke at oplyse, hvilke firmaer udover Atea, der har budt på den kommunale ordre.

Den nye aftale er forpligtende for de tilsluttede kommuner, og den sikrer Atea en omsætning på omkring 350 millioner kroner over det næste tre år, oplyser SKI, som ikke lægger skjul på, at det er prisen, der har været afgørende for at Atea vandt det kommunale udbud.

Ramt af problemer

Den nye kommunale aftale er dog ikke kommet til verden uden grus i maskineriet.

Undervejs måtte SKI i huj og hast aflyse og genudbyde den kommunale ordre.

Efter at tilbuddene fra leverandørerne var kommet ind den 29. januar, valgte SKI den 8. februar at aflyse udbuddet og sætte en ny tilbudsfrist den 12. februar.

Det skete, fordi der "kunne opstå usikkerhed om det grundlag, som tilbuddene skulle gives på", som SKI's udbudsdirektør Christian Lunding udtrykker det. Hele øvelsen betød, at udbuddet blev forsinket i to uger.

Da den endelige afgørelse var klar den 17. februar stod Atea tilbage som vinder.

Atea satser hårdt

Atea satser tilsyneladende hårdt på vinde det offentliges udbud af Microsoft-aftaler under 02.06, som ifølge SKI over de næste fire år vil generere en omsætning på op mod to milliarder kroner.

Kort før nytår vandt Atea et tilsvarende udbud i Region Sjælland, ligesom it-giganten tidligere har sat sig på leverancen til Region Syd. 

Samtidig har staten et lignende udbud på vej fra Moderniseringstyrelsen, som forventes at udløse en omsætning på et trecifret millionbeløb.

Læs også:

Atea scorer stor software-ordre efter udbuds-kludder i Region Sjælland

Atea kørte salg for mere end 300 millioner kroner uden om SKI-systemet




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Advania Danmark A/S
Hardware, licenser, konsulentydelser

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Cyber Briefing: Er din backup en illusion?

Én gang om måneden leverer Computerworld Events en kort Cyber Briefing. Denne gang kan du komme helt tæt på, når ScanNet stiller skarpt på din virksomheds backup- og databeskyttelsesstrategi.

16. juni 2025 | Læs mere


Computerworld Cyber Briefing

Én gang om måneden leverer Computerworld Event et 30 minutters Cyber Briefing, hvor du får overblik over de mest aktuelle angreb, største trusler og tendenser samt giver dig gode råd, der kan implementeres direkte i din it-sikkerhedsafdeling.

14. august 2025 | Læs mere


Cyber Security Summit 2025: Her er truslerne – og sådan beskytter du dine kritiske data

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

19. august 2025 | Læs mere