Apple vil stramme kryptering til nye højder i kølvandet på spionsag: Glemmer du din kode, er der nul hjælp at hente

Apple i gang med at udvikle ny kryptering, der skal gøre det helt umuligt at komme ind i Apples systemer uden rigtig kode - også for Apple selv.

Artikel top billede

Apple vil i gang med at udvikle nye måder til at forstærke krypteringen i backup-tjenesten iCloud.

Det er målet, at krypteringen her skal være så stærk, at det bliver umuligt for Apple selv at bryde den - også selv om myndigheder eller andre med love i hånd forlanger det.

Sådan lyder det fra Apple, der for tiden er i alvorligt modvind fra amerikanske myndigheder, der har krævet, at Apple udvikler et særligt program, som kan anvendes til at tvangsåbne en iPhone, der har tilhørt Syed Rizwan Farook, som fornylig dræbte en række personer under et skyderi i amerikanske San Bernadino.

Det kan du læse mere om her:
Apple nægter at hjælpe politiet efter spion-dom: Stor iPhone-sag kan få konsekvenser for hele it-branchen

Kryptering skal være stærkere

Det er ifølge Apple hensigten, at den forstærkede kryptering skal øge sikkerheden for brugerne mod eksempelvis hacker-angreb.

Samtidig bliver det altså sværere for myndigheder at trænge ind i Apples egne servere - også selv om myndighederne har afgjort det.

Tidligere har Apple leveret oplysninger baseret på dataudtræk fra egne servere til myndighederne mange gange.

Men det nye sikkerhedslag vil betyde, at Apple ikke længere selv har adgang til iCloud's krypteringsnøgler.

Det kan for forbrugerne meget vel komme til at betyde, at Apple-brugere, der glemmer deres password til iCloud, slet ikke vil kunne få adgang til deres lager, hvor folk typisk gemmer backup af billeder, kontakter og lignende.

"Sikkerheden bliver bedre og bedre med hver software-lancering. Krypteringen bliver mere og mere avanceret, og det er også nødvendigt, hvis vil skal holde os foran skurkene," har det lydt fra Tim Cook.

Ifølge New York Times er Apple allerede gået i gang med at udvikle nye sikkerhedsforanstaltninger, der skal forhindre, at myndigheder får adgang til en iPhone - også selv om myndighederne rent faktisk er i besiddelse af et værktøj som det, Apple for tiden nægter at bygge.

Alvorlig strid

Beslutningen om at forstærke krypteringen kommer i kølvandet på den måske mest alvorlige strid, som Apple har haft med myndighederne.

Selskabet blev fornylig af en domstol dømt til at udvikle et program, som det amerikanske forbundspoliti, FBI, kunne anvende til at åbne Syed Rizwan Farooks iPhone.

Dette har Apple blankt nægtet med henvisning til, at programmet vil skabe en bagdør til alle verdens iPhones, som FBI kan anvende, samt at det truer grundlovssikrede rettigheder og andet.

Tim Cook har sammenlignet sådan et program med indførsel af kræft i telefonerne.

"Der er mange ting, som teknologi aldrig bør kunne gøre. Og måden at hindre det på, er at undlade at bygge det," har han sigt.

Det kan du læse mere om her: Her er grunden til at Apple siger "rend og hop" til FBI

Apple bliver i bataljen støttet af både Facebook, Google og Microsoft, mens FBI og det amerikanske justitsministerium tidligere har beskyldt Apple for, at udmeldingen alene skyldes hensyn til salgstal.

Myndigheder om Apples nej til at hjælpe i spion-sag: Apple tænker kun på at markedsføre sig selv

Læs også:

Apple nægter at hjælpe politiet efter spion-dom: Stor iPhone-sag kan få konsekvenser for hele it-branchen

Flertal af amerikanerne - og Bill Gates - vil have Apple til at åbne krypteret iPhone

Bagdøre på vej i din iPhone? Så alvorlige kan konsekvenserne blive for dig og dit computer-udstyr

Apple dømt til at låse massemorders iPhone op: Sådan kan dommen ramme alle iPhone-brugere

Sagen om krypteret iPhone kan ende med kæmpe-bøder til Apple

Myndigheder om Apples nej til at hjælpe i spion-sag: Apple tænker kun på at markedsføre sig selv

Tim Cook vil have nedsat kommission i spion-sag: Se hans svar til myndighederne her

Her er grunden til at Apple siger "rend og hop" til FBI

Snowden: Apples kamp mod FBI er den største spionsag i 10 år

Annonce

Digitaliseringsstyrelsen

Udbuds- og kontraktjurist til Kontor for MitID

Københavnsområdet

Operate Technology A/S

PHP-udvikler til open-source platforme

Københavnsområdet

Styrelsen for Danmarks Fængsler

IT-driftskonsulent til Linux-baserede platforme

Københavnsområdet

IT Forum Gruppen

Senior Sales Manager hos ITF

Midtjylland

Event: Computerworld Summit 2027 - København

Digital transformation | København

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

20. maj 2027 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

Sophie Dalsgaard Myhrmann

Elbek & Vejrup A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

Jeppe Lindberg

Norriq Danmark A/S

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. august 2026 ansat Maria Binger, 44 år,  som CFO. Hun skal især beskæftige sig med den finansielle styring i takt med Iduras vækst i Danmark og internationalt med fokus på blandt andet forecasting. Hun kommer fra en stilling som Director Business Finance hos Danelec. Hun er uddannet cand.merc.aud. fra Copenhagen Business School. Hun har tidligere beskæftiget sig med finance hos Agillic, Cobham SATCOM og Saxo Bank. Nyt job

Maria Binger

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Nikolaj Henrik Pieter Jansen som Junior Consultant. Han skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Han kommer fra en stilling som Digital Advisor & Account Manager hos Twentyfour. Han er uddannet hos IT-Universitetet i København. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og projektstyring. Nyt job

Nikolaj Henrik Pieter Jansen

Norriq Danmark A/S