Danske software-udviklere er vildt eftertragtede - men lønniveauet er faldet

Der bliver efterspurgt flere og flere softwareudviklere, men deres lønniveau er faldet. "Jeg tror ikke, at der er nogen fare for, at softwareudviklerne ikke får råd til smør på brødet," lyder det fra IT-Universitetets rektor, Mads Tofte.

Artikel top billede

Som den eneste faggruppe i den danske it-branche står softwareudviklere i den mærkværdige situation, at efterspørgelsen efter dem stiger samtidig med, at løn-niveauet falder.

Det viser nye tal fra interesseorganisationen IT-Branchen.

Ifølge IT-Branchens tal er lønniveauet for softwareudviklere faldet fra en årsløn på knap 605.000 kroner i 2012 til 565.000 kroner i 2014.

Birgitte Hass, administrerende direktør for IT-Branchen, har ikke umiddelbart en forklaring på lønnedgangen.

"Vi oplever tværtimod, at der er en massiv efterspørgsel efter software-udviklere. De seneste års lønnedgang er formodentligt blot et statistisk udsving. De tal, som vi indtil videre har fået ind fra 2015, tyder på, at lønnen for softwareudviklere igen er på vej op," siger Birgitte Hass til Computerworld.  

Stigende international-konkurrence

Ifølge IT-Branchen er softwareudviklere udsat for en stigende international konkurrence, som blandt andet kommer til udtryk ved øget outsourcing samt at flere internationale softwareudviklere kommer til Danmark for at arbejde.

"Men mit subjektive skøn er, at det ikke har nogen betydning for lønudviklingen, fordi efterspørgslen efter softwareudviklere er så stor. Der er ganske enkelt rigeligt med job," siger Birgitte Haas.

Den formodning bakkes op af en undersøgelse som analyseinstituttet Epinion i 2014 foretog for IT-Branchen.

Den viste, at softwareudvikling er den klart mest efterspurgte kompetence i den danske it-branchen.

Får stadigvæk smør på brødet

Heller ikke hos IT-Universitetet i København, der uddanner softwareudviklere, har man et bud på det faldende lønniveau. 

Her hæfter rektor Mads Tofte sig ved, at lønniveauet stadigvæk er ganske højt for softwareudviklere. 

"Du må gerne citere mig for, at vi ikke har kvaler ved at uddanne folk til et erhverv med en gennemsnitsløn på 565.000 kroner om året. Jeg tror ikke, at der er nogen fare for, at softwareudviklerne ikke får råd til smør på brødet," siger han til Computerworld. 

Ligesom hos IT-Branchen oplever IT-Universitetet, at der er en stigende efterspørgsel efter softwareudviklere. 

Universitetet har netop besluttet at øge optaget på bacheloruddannelsen i softwareudvikling med 50 procent. Således vil der i 2016 blive optaget 135 studerende på uddannelsen mod 89 studerende i 2015.  

Ifølge Mads Tofte skyldes beslutningen om at øge optaget, at der er en stigende efterspørgsel erhvervslivet. 

"Vi oplever en meget stor efterspørgsel fra branchen. Vi får henvendelser fra virksomheder, der er desperate efter få flere softwareudviklere. Det ses også på ledighedstallene for nyuddannede. To år efter de har færdiggjort uddannelse er det kun tre procent af vores kandidater, der er ledige," siger han. 

Ifølge Mads Tofte får universitetets softwareudviklere beskæftigelse i it-branchen såvel som i resten af erhvervslivet, hvor der blandt andet er en stigende efterspørgsel efter softwareudviklere i den finansielle sektor og blandt de store konsulenthuse. 

Læs også:
Her får man den højeste løn i den danske it-branche
 
Se de imponerende tal her: Så vild er væksten i den danske it-branche 

Annonceindlæg tema

Forsvar & beredskab

Cybersikkerhed, realtidsdata og robuste it-systemer er blevet fundamentet for moderne forsvar.

En kaotisk verden kræver stærk cybersikkerhed, resiliens og digital suverænitet

Mød David Heinemeier, Flemming Splidsboel Hansen, Casper Klynge, Rasmus Knappe, Jens Myrup Pedersen og forfattere som fhv. jægersoldat Thomas Rathsack og adfærdsforsker Henrik Tingleff.

Computerworld afholder d. 4. og 5. november Cyber Security Festival i København - med fokus på sikkerhed, resiliens og digital suverænitet. Det er helt gratis - men reserver din plads allerede nu.

Hele programmet er online lige nu - og du kan reservere din gratis plads lige her - jeg håber vi ses! 

Lars Jacobsen

Chefredaktør på Computerworld

Se alle Lars's artikler her

Navnenyt fra it-Danmark

IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Henrik Thøgersen som it-konsulent med fokus på salg. Han skal især beskæftige sig med rådgivende salg, account management og udvikling af kundeporteføljer på tværs af it-drift, sikkerhed og cloud-løsninger. Han kommer fra en stilling som freelancer i eget firma og client manager hos IT Relation og IT-Afdelingen A/S. Han er uddannet elektromekaniker. Han har tidligere beskæftiget sig med salg af it-løsninger, account management, it-drift og rådgivning samt undervisning og ledelse. Nyt job

Henrik Thøgersen

IT Confidence A/S

Adeno K/S har pr. 22. september 2025 ansat Steen Riis-Petersen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Manager hos Devoteam A/S. Nyt job
Danske Spil har pr. 1. oktober 2025 ansat Jesper Krogh Heitmann som Brand Manager for Oddset. Han skal især beskæftige sig med at udvikle og drive brandets strategi og sikre en rød tråd på tværs af alle platforme og aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Marketing & Communications Manager hos Intellishore. Nyt job

Jesper Krogh Heitmann

Danske Spil

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Katrine Køpke Rasmussen som Consultant. Hun skal især beskæftige sig med sikre vækst i NORRIQS kunders forretninger gennem hendes skarpe rapporteringer. Nyt job

Katrine Køpke Rasmussen

Norriq Danmark A/S