Se de vilde prisdyk: SSD'er fortsætter med at falde i pris

At vælge en SSD-lagerenhed til din computer er ikke længere den samme dyre investering.

Artikel top billede

Der er mange fordele ved at vælge en SSD frem for en HDD til din computer, men prisen har tidligere absolut ikke været en af dem.

Du har altid kunne få flere gigabyte per kroner i en klassisk harddisk (HDD) end med en Solid State Disk (SSD), men til gengæld giver SSD'er hurtigere skrive- og læsehastigheder.

Men efter længere tids udvikling i prisen for en SSD-enhed, er priserne på SSD'er placeret meget tættere på sine mekaniske fætre.

Alene i sidste kvartal faldt prisen for en SSD for PC-producenterne med 12 procent, hvilket i fremtiden kan betyde enten billigere computere eller computere med mere lagerplads til en lavere pris.

Det skriver PCworld.com, som bygger tallene på en rapport fra DRAMeXchange, der er en afdeling hos analyseselskabet TrendForce.

Vildt prisfald på et år
Baseret på DRAMeXchanges analyse, vil forbrugere snart kunne betale det samme for en 128 GB SSD som de vil betale for en 500 GB HDD.

Et hurtigt kig på Pricerunner og EDBpriser viser, at vi allerede er meget tæt på en matchende pris. Her koster både en 128 GB SSD og en HDD med 500 GB lagerplads mellem 250 og 350 kroner.

Der er dog stadig stor forskel mellem en 500 GB HDD og en 500 GB SSD. Imens du kan købe en 500GB HDD fra WD til 280 kroner, koster den billigste SSD på 500 GB cirka 1.100 kroner. 

Det er dog stadig en stor udvikling i forhold til, hvad 500 GB SSD kostede for bare et år siden. 

Dengang kostede samme Smasung Evo 850 på 500 GB 1.700 kroner, og er altså faldet med næsten en tredjedel af prisen. 

Ligeledes er SanDisk Extreme Pro-SSD faldet med 400 kroner fra 1.200 til 800 kroner i 240GB-størrelsen.

Hvis du vil have en SSD til dit Windows-system på din stationære computer, så koster en 120GB-model fra Kingston omkring 350 kroner i stedet for 500 kroner for et år siden.

Ifølge rapporten fra DRAMeXchange vil det specielt være SSD'er med 250 til 500 GB lagerplads, som i de kommende år vil se den største vækst. Ligeledes vil mængden af SSD'er i bærbare computere stige med 30 procent i løbet af i år.

Dog skal du være forberedt på, at der inden for det kommende år kommer til at ske store ændringer på SSD-markedet, da den nye generation af SSD'er begynder at komme på markedet. Det kan du læse mere om her: 

Store omvæltninger på storagemarkedet: SSD står til at vinde det hele

Læs også: Dyr og dejlig: Her er verdens største SSD-disk

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Andre events | Kongens Lyngby

    Årets CIO 2026

    Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

    Digital transformation | Hellerup

    Roundtable: Stærkere data og skarpere beslutninger i en AI-æra

    AI kræver data, ledelsen kan stole på. Computerworld samler digitale ledere til en fortrolig rundbordssamtale om datagrundlag, beslutninger og skalering af AI i organisationen. Få konkrete erfaringer og nye perspektiver. Ansøg om en plads.

    Sikkerhed | Klampenborg

    CISO Challenges 2026 - København

    Computerworld stiller skarpt på, hvordan du som CISO eller sikkerhedsansvarlig, kan leve op til alle krav om sikkerhed og risikostyring, gennem dialog og erfaringsudveksling. Gennem både korte oplæg og rundbordsdiskussioner, vil du blive klædt på...

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos

    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S