Disse produkter tjener Apple, Google og Microsoft flest penge på

Har du nogensinde undret dig over, hvor mange penge de store it-giganter tjener på deres produkter? Så kig med her, hvor du kan se, hvor stor Apples iPhone-omsætning er, hvor meget forretning Microsoft har på Windows, og hvad Google omsætter for i sin reklameforretning.

Artikel top billede

Hvis du tror, at Windows er den helt store pengemaskine hos Microsoft, så må du tro om igen.

For en analyse foretaget af den amerikanske it-journalist og Microsoft-ekspert Ed Bott viser, at Microsofts største omsætningskilder ligger i skyen, i serverforretningen og noget overraskende på spil-fronten.

Alene 'server- og cloud'-kategorien står for mere end 20 procent af forretningen hos Microsoft.

Dermed overgår kategorien den samlede omsætning for både enterprise- og privatversionerne af Windows-styresystemet.

Det skriver ZDNet.com.

Apple har én top-sællert

For at nå frem til, hvor meget it-giganterne tjener på sine forskellige produkter, har Ed Bott analyseret selskabernes kvartalsregnskab.

Dermed er der en vis usikkerhed i beregningerne, som tech-journalisten også har excelleret i tidligere.

Denne gang viser beregningerne hos Apple, at selskabets iPhone er selskabets suverænt største omsætningskanal.

Lige knap 70 procent af hele Apples omsætning kommer således fra telefonen med æblelogoet på, mens der er langt ned til iPad'en på andenpladsen, som udgør omkring 10 procent af selskabets omsætning.

Set i det lys er det måske ikke så mærkeligt, at Apple kæmper med næb og kløer for, at selskabet ikke skal programmere en bagdør ind i iPhones, som det amerikanske justistsministerium har bedt selskabet om.

Det kan du læse mere om her: Bagdøre på vej i din iPhone? Så alvorlige kan konsekvenserne blive for dig og dit computer-udstyrr

Googles reklamer og resten

Hos Google er dominansen af én indtjeningskilde meget større end hos Silicon Valley-genboen Apple.

For ud af Googles/Alphabets omsætning på 500 milliarder kroner i 2015, stammer næsten 90 procent svarende til cirka 450 milliarder kroner fra reklameindtjeningen.

Denne dominans er trods alt en udvikling for Googles samlede forretning under paraplyselskabet Alphabet.

For tilbage i 2010 lå hele 97 procent af virksomhedens indtjening ifølge Ed Botts beregninger på reklamedisken.

Læs også:

Apple skovler flere penge ind end Microsoft, Google og Facebook tilsammen

En kaotisk verden kræver stærk cybersikkerhed, resiliens og digital suverænitet

Mød David Heinemeier, Flemming Splidsboel Hansen, Casper Klynge, Rasmus Knappe, Jens Myrup Pedersen og forfattere som fhv. jægersoldat Thomas Rathsack og adfærdsforsker Henrik Tingleff.

Computerworld afholder d. 4. og 5. november Cyber Security Festival i København - med fokus på sikkerhed, resiliens og digital suverænitet. Det er helt gratis - men reserver din plads allerede nu.

Hele programmet er online lige nu - og du kan reservere din gratis plads lige her - jeg håber vi ses! 

Lars Jacobsen

Chefredaktør på Computerworld

Se alle Lars's artikler her

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 19. august 2025 ansat Burak Cavusoglu som Datateknikerelev ved afd.Thisted og afd. Rønnede. Nyt job

Burak Cavusoglu

Netip A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Birthe Kamstrup som Data & AI Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at optimere datadrevne beslutningsprocesser til glæde for Norriq's kunder. Hun kommer fra en stilling som Teamlead/Senior Insight Specialist hos CompanYoung. Hun er uddannet i sociologi og har en bachelor i erhvervsøkonomi på Aarhus universitet. Nyt job

Birthe Kamstrup

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Benjamin Terp som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Odense. Han er uddannet IT-Supporter hos Kjaer Data. Nyt job

Benjamin Terp

Netip A/S

Industriens Pension har pr. 3. november 2025 ansat Morten Plannthin Lund, 55 år,  som it-driftschef. Han skal især beskæftige sig med it-drift, it-support og samarbejde med outsourcingleverandører. Han kommer fra en stilling som Head of Nordic Operations Center hos Nexi Group. Han er uddannet HD, Business Management på Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med kritisk it-infrastruktur og strategiske it-projekter. Nyt job

Morten Plannthin Lund

Industriens Pension