Nu kommer de nye skrappe regler: EU's store persondata-regelsæt officielt vedtaget

EU's store persondataforordning er torsdag officielt blevet vedtaget. Læs her og få det store overblik over, hvordan persondata-lovgivningen vil ramme dig, din virksomhed og alle andre i EU.

Artikel top billede

Der er skrevet og sagt meget om EU's persondataforordning, som træder i kraft i Danmark og i andre EU-lande fra 2018.

Og torsdag middag er forordningen så efter afstemning blevet endelig godkendt, melder EU's pressetjeneste.

I anledning af den officielle vedtagelse af Persondataforordningen har pressetjenesten udsendt en samlet udtalelse.

Sikrer fundamentale rettigheder

Udtalelsen kommer fra fra EU-Kommissionens vicepræsident, Frans Timmermans, vicepræsident Andrup Ansip fra Det Digitale Indre Marked og kommissær for det juridiske, forbrugermæssige og ligestillingsområde, Věra Jourová.

I udtalelsen forklarer de tre EU-topfolk formålet med EU-persondataforordningen på følgende måde:

"De nye regler vil sikre, at fundamentale rettigheder omkring persondatabeskyttelse er garanteret for alle," lyder det.

"Persondata-reguleringen vil derudover stimulere det Digitale Indre Marked ved at sikre tillid til online-services for kunder og juridisk gennemsigtighed for forretninger, som nu har klare og ensrettede regler," lyder det fra EU-topfolkene.

Få det store overblik

I optakten til EU-persondataforordningens vedtagelse, har Computerworld bragt flere historier om, hvordan den vil ramme i Danmark.

Du kan her få det samlede overblik over, hvordan persondataforordningen vil ramme danskerne, danske virksomheder og ikke mindst et hav af advokater.

For det skal ikke være nogen hemmelighed, at de juridiske eksperter kan se frem til fede tider i de kommende to års tid, inden persondataforordningen bliver obligatorisk i Danmark.

Du kan finde overblikket over Computerworlds artikler, klummer og kommentarer om EU-persondataforordningen her: Overblik: Få styr på EU's nye persondata-forordning - her er alt du behøver at vide

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

Digital transformation | Aarhus

AI i det offentlige - Aarhus

Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

Digital transformation | Køge

Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

Mohamed El Haddaoui

Dafolo A/S

IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S

Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job