Københavnsk borgmester vil sætte stopper for it-kæmpers skattecirkus

Købehavns Kommune skal ikke handle med firmaer, der ikke vil bidrage til samfundet. Sådan lyder forslag fra en københavnsk borgmester, der vil have fælles kommunal etisk skammeliste for virksomheder med penge i skattely.

Artikel top billede

Hvis du ikke bidrager til fællesskabet, vil fællesskabet heller ikke bidrage til din forretning.

Så kort kan borgmester Ninna Thomsens (SF) forslag om behandling af firmaer i skattely opsummeres.

Ninna Thomsen er sundheds- og omsorgsborgmester i København.

Hun er godt træt af virksomheder, der gerne vil tjene penge i Danmark, men gemmer indtjeningen for skattevæsenet i eksotiske skattely som Panama.

For selv om firmaerne ikke nødvendigvis bryder loven, mener Ninna Thomsen, at de bryder den sociale kontrakt, som vores velfærdssamfund er bygget på.

"Det er et moralsk spørgsmål. Og der handler firmaerne moralsk uansvarligt i forhold til det samfund, som de er en del af," forklarer Ninna Thomsen.

Kan koste it-kæmperne dyrt

Den holdning kan ende med at koste millioner for en række it-firmaer som Microsoft og IBM.

For en ny rapport fra organisationen Oxfam viser, at stor-leverandører til Københavns Kommune som Microsoft og IBM gemmer flere hundrede milliarder kroner i skattely.

Det kan du læse mere om her: Rapport: Apple er største skatteunddrager i USA: Så mange penge gemmer selskabet i skattely

Ninna Thomsen arbejder for at lægge pres på de virksomheder, der sender indtjeningen på langfart.

Hun forestiller sig blandt andet, at landets 98 kommuner kan gå sammen om en såkaldt blacklist - en skammeliste - med en liste over firmaer, som benytter sig af skatteoptimering for at undgå at betale skat herhjemme.

"Det er her afgørende, at vi går sammen om at vedligeholde sådan en liste. Alle 98 kommuner kan jo ikke gøre det hver for sig."  

Starter med at feje for egen dør

Men Danmarks største kommune kan også gøre en forskel alene mener Ninna Thomsen.

Derfor stiller hun nu et forslag i Borgerrepræsentationen i Københavns Kommune, som har til hensigt at sætte en stopper for, at kommunens penge ryger på langfart til lavt beskattede solskinskyster.

Helt specifikt foreslår borgmesteren, "at Københavns Kommune undgår at handle, samarbejde og indgå kontrakter med firmaer, selskaber og organisationer, som unddrager sig skattebetaling i Danmark eller andre EU-lande."

Blandet modtagelse

Enhedslistens gruppeformand Rikke Lauritzen er positivt indstillet overfor tanken om at stille moralske krav til kommunens leverandører.

"Jeg er klar til at presse på det her område, for Københavns Kommune er en stor spiller på indkøbsområdet. Jo mere politisk bevidste vi er, om hvordan vi bruger skattepengene, jo bedre. Så vi skal bare give los på det her område."

Forslaget er dog ikke lige populært blandt alle folk på Københavns Rådhus. 

Kultur- og fritidsborgmester Carl Christian Ebbesen (DF) har et helt andet syn på sagen.

"Jeg mener, at det er naivt at dømme virksomheder på baggrund af moral. Hvis firmaer ikke lever op til dansk lovgivning, skal vi selvfølgelig ikke handle med dem, men jeg vil ikke være med til at udstede et moralsk kodeks for opførsel," understreger Carl Christian Ebbesen.

Konservatives gruppeformand i Borgerrepræsentationen, Jakob Næsager, mener ganske enkelt ikke, at det overhovedet er muligt at gennemføre Ninna Thomsens plan.

"Det er en smuk tanke, grænsende til det poetiske, men det er ikke muligt i den virkelige verden," vurderer gruppeformanden.

I stedet mener Jakob Næsager, at ansvaret for at holde styr på, hvilke firmaer, der skal betale hvor meget hvor henne, ligger på Christiansborg.

"Jeg vil gerne bakke op om visionen, men det er Folketinget, der skal tage stilling til, hvilke lande vi skal lave skatteaftaler med."

Socialdemokraterne tvivler

Overborgmester Frank Jensen (S) har ikke ønsket at stille op til interview, men Socialdemokratiets gruppeformand i Borgerrepræsentationen, Lars Weiss, mener personligt, at det er "noget svineri", at eksempelvis IBM og Microsoft har milliarder i skattely.

Men han synes, at Ninna Thomsens forlsag er urealistisk.

"Det er meget svært for en kommune at dokumentere, om virksomheder betaler den skat, de skal, i Danmark eller EU."

Han påpeger, at selv om kommunen sagtens kan bede leverandører om at skrive under på et skatteetisk regelsæt, er det tæt på umuligt at kontrollere, om de lever op til det.

Eller som hans gruppeformandskollega Jakob Næsager fra Det Konservative Folkeparti konstaterer:

"Vi har også skrevet ind i en budgetaftale, at der skal være ro i klasserne, men det kom der ikke ro af."

Læs også: De første it-folk dukker nu frem fra panama-papirerne

Annonce

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

It-løsninger | Online

ERP Insights 2026

Webinaret giver et samlet overblik over, hvordan ERP-landskabet ændrer sig, og hvilke arkitekturvalg der får direkte betydning for forretningens evne til at tilpasse sig.

Sikkerhed | København

Cyber Security Festival 2026

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 80 talere og...

It-løsninger | København

Dynamics 365 FO: Næste niveau for data, AI og forretning

Få overblik over vejen fra Dynamics AX til Finance & Operations – eller løft værdien af Dynamics FO. Hør praksisnære cases om strategi, migration og optimering. Vælg spor, få dyb faglig indsigt, styrk beslutningerne. Tilmeld dig konferencen i...

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

Emil Kristoffersen

Netip A/S

Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

Jan Julin

Genetec

Vektus A/S har pr. 22. oktober 2026 ansat Jim Neble som Consultant Manager. Han skal især beskæftige sig med konsulentchefopgaven i Jylland. Han kommer fra en stilling som ERP Manager hos Kvik. Han er uddannet indenfor økonomi og Business Andministration samt Cand.merc. i strategi, organisation og ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med Konsulentopgaver indenfor Business Central i partnerkanalen. Nyt job

Jim Neble

Vektus A/S

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

Nathalie Kajberg Knudsen

Elbek & Vejrup A/S