TDC har hundredevis af ansatte i Storbritannien - men ingen plan klar efter EU-exit: "Vi tager det roligt"

At briterne skulle stemme nej til EU i går får ikke TDC til at ryste på hånden, selvom telekoncernen har hundredevis af medarbejdere i Storbritannien. Læs her, hvordan telekæmpen håndterer Brexit.

Artikel top billede

Foto: Fabiola de la Paz.

For knap to år siden indgik TDC en stor outsourcing aftale med selskabet Sitel, der blandt andet betød, at hundredvis af kundeservice-stillinger røg til Storbritannien.

Mindre end et døgn efter, at borgerne i Storbritannien med deres stemmesedler har bestemt sig for at forlade EU-samarbejdet, har Computerworld spurgt TDC, hvad der skal ske med de hundredvis af TDC-medarbejdere.

"Vi har væsentligt færre medarbejdere end 800 i Storbritannien, da de igennem Sitel-samarbejdet sidder forskellige steder. Vi er samtidig opmærksom på briternes valg, og vi skal nok tilpasse forretningen løbende," forklarer TDC-pressemedarbejder Frederik Stentoft Berling.

Du kan læse mere om TDC's engagement i Storbritannien her: Analyse: TDC's outsourcing af 800 medarbejdere kan give bagslag

Vi har ingen planer

Frederik Stentoft Berling peger på, at TDC vil sætte sig sammen med sin outsourcing-leverandør Sitel og analysere situationen.

"Vi har ikke på forhånd formuleret en stor plan for, hvad der skal ske i det tilfælde, hvor briterne stemmer for at forlade EU. Vi tager det roligt," lyder det fra TDC's presseafdeling.

Den danske telekoncern risikerer dog, at briternes EU-nej betyder, at teleselskabet kan ramle ind i ophøret af den europæiske unions regler for frit flydende arbejdskraft, hvilket igen kan få betydning for TDC's medarbejder-setup i Storbritannien.

"Ja, det er jo et politisk spørgsmål om, hvordan arbejdsreglerne bliver fremover. Det må vi forholde os til, når vi kender det politiske resultat af afstemningen," runder Frederik Stentoft Berling af.

800 TDC-medarbejdere får ny arbejdsgiver


Sådan vil en britisk exit fra EU ramme den danske it-branche

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | København V

    Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    Andre events | Kongens Lyngby

    Årets CIO 2026

    Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

    Digital transformation | Hellerup

    Roundtable: Stærkere data og skarpere beslutninger i en AI-æra

    AI kræver data, ledelsen kan stole på. Computerworld samler digitale ledere til en fortrolig rundbordssamtale om datagrundlag, beslutninger og skalering af AI i organisationen. Få konkrete erfaringer og nye perspektiver. Ansøg om en plads.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

    Boris Sudar

    Renewtech ApS

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos