Microsofts vilde Surface Book kommer til Danmark

Microsofts egen top-computer med hybridfunktion er på vej til et kolde nord.

Artikel top billede

Mange måtte se skuffet til, da Microsoft sidste år lancerede sin vilde hybrid-computer, Surface Book uden om det danske marked.

Den opdaterede version, der blev lanceret i starten af november, kommer dog til Danmark i løbet af de første måneder i 2017.

Det fortæller Microsoft Danmark til Computerworld. 

Der er endnu ingen prisfastsættelse eller information omkring, hvilken model der kommer til Danmark.

Microsoft Danmark vil heller ikke uddybe, om Surface Book får dansk eller nordisk tastatur, eller hvor computeren bliver sat til salg. 

I dag sælges computeren blandt andet i USA, UK og Tyskland og koster mellem 16.000 og 25.000 kroner alt efter valgt model. 

En af de bedste bærbare computere på markedet

Surface Book er en hybrid-computer i samme design og materialevalg som sine Surface Pro 4-fætre. 

Computeren har desuden en aftagelig skærm, der fungerer som en tynd, men stor tablet. Et potentielt grafikkort og ekstra batteri sidder i bunden sammen med tastaturet. 

Microsoft fortæller, at de i løbet af de kommende måneder vil komme med mere information omkring Surface Books danske indtog. 

Vi har aktivt brugt en Surface Book på redaktionen siden lanceringen i USA sidste år, og her er vurderingen, at det er en af de bedste allround Windows-laptops vi har prøvet til dato.

Læs også: Fire dage med Surface Book: Det er en vild computer - men på flere områder fejler den alligevel

Læses lige nu

    Event: SAP Excellence Day 2026

    It-løsninger | Nordhavn

    Få konkrete erfaringer med S/4HANA, automatisering og AI i praksis. Hør hvordan danske virksomheder realiserer gevinster og etablerer effektive SAP-løsninger. Vælg fysisk deltagelse hos SAP eller deltag digitalt.

    24. februar 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Rasmus Stage Sørensen som Operations Director. Han kommer fra en stilling som Partner & Director, Delivery hos Impact Commerce. Han er uddannet kandidat it i communication and organization på Aarhus University. Han har tidligere beskæftiget sig med med at drive leveranceorganisationer. Nyt job

    Rasmus Stage Sørensen

    Norriq Danmark A/S

    Sebastian Rübner-Petersen, 32 år, Juniorkonsulent hos Gammelbys, er pr. 1. september 2025 forfremmet til Kommunikationskonsulent. Han skal fremover især beskæftige sig med Projektledelse, kommunikationsstrategier og implementering af AI. Forfremmelse
    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Kristian Kveiborg Yde som BI-konsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet med en Cand.merc. i økonomistyring. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Thea Scheuer Gregersen som Finace accountant. Hun skal især beskæftige sig med håndteringer af bl.a. bogføring og finansiel rapportering på tværs af selskaberne. Hun er uddannet Bachelor´s degree i Business Administration & Economics og en Master of Sustainable Business degree. Nyt job

    Thea Scheuer Gregersen

    Norriq Danmark A/S