Forbrugerrådet anmelder Apple Pay til Konkurrencestyrrelsen

Apple Pay understøtter ikke Dankort, men kun gebyrtunge betalingskort som Visa og Mastercard. Derfor er løsningen nu blevet anmeldt til Konkurrencestyrelsen

Artikel top billede

(Foto: Morten Sahl Madsen)

Apples betalingsløsning Apple Pay er nu blevet anmeldt til Konkurrence- og Forbrugerstyrelsen af Forbrugerrådet Tænk.

Det skriver DR.

Forbrugerrådet Tænk mener, at Apple Pay er i strid med konkurrenceloven, fordi løsningen i øjeblikket ikke understøtter det danske Dankort, men kun Visa og Mastercard, der har gebyrer, der er op til 10 gange højere end på et Dankort.

Læs også: Her er forretningsmodellen bag Apple Pay: Bliver gratis for forbrugere og butikkerne, men dyr for bankerne

Forbrugerrådet: Regningen ender hos forbrugeren
Det er dog gratis for den enkelte forbruger at anvende Apple Pay, men butikkerne kan risikerer at blive ramt af stigende udgifter, hvis flere kunder vælger at betale med Visa eller Mastercard via Apple Pay.

“Denne betalingsløsning er hverken til fordel for os som forbrugere eller for de virksomheder, hvor vi skal ned at betale. Vi bliver tvunget til at bruge et udenlandsk betalingskort. Det er dyrere for de butikker, vi handler i, og derfor er det også i sidste ende dyrere for forbrugerne,” siger Anja Philip, formand for Forbrugerrådet, til DR.

Læs også: Coop med opråb til kunderne: Drop Apple Pay og brug Dankort i stedet

Den manglende understøttelse af Dankortet har blandt fået Coop til at opfordre sine kunder til at bruge deres almindelige Dankort i stedet for Apple Pay. 

"Man kan godt bruge Apple Pay i vores butikker, men vi vil sådan set hellere have, at kunderne bruger Dankort, fordi det er enklere og billigere, og kunderne har en lang historik med kortet”, sagde Jan Madsen, koncerndirektør hos Coop, til Børsen i sidste måned. 

Indtil videre understøttes Apple Pay kun af Nordea og Jyske Bank, og sidstnævnte oplyser til DR, at 30.000 kunder allerede har tilmeldt sig Apple Pay.

Forbrugerrådet Tænk har ifølge DR også bedt Konkurrencestyrrelsen at undersøge de begrænsninger, som Apple har lagt ned over adgangen til iPhonens NFC-chip.

Her er Apple Pay den eneste betalingsløsning, der har adgang til NFC-chippens, men konkurrerende betalingsløsnigner er tvunget til at gøre brug af betalinger via eksempelvis bluetooth eller QR-koder. 

Læs også: 
Indsigt: Fire vigtige detaljer om Apple Pays indtog i Danmark  

Test af Apple Pay i dansk butik: "Det er seriøst smart"

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Andre events | København Ø

    People Tech 2025 – hvor HR møder IT

    Deltag og oplev, hvordan People Tech 2025 kan gøre HR til en nøglespiller i fremtidens forretningsstrategi.

    Infrastruktur | Frederiksberg

    Roundtable: Hybrid og cloud – sikre og strategiske it-valg i en ustabil verden

    Eksklusive danske digitale ledere mødes til rundbordssamtale om balancen mellem fart, sikkerhed og compliance. Hør hvordan CIO’er bygger robuste hybrid cloud-strategier, der skaber reel forretningsværdi og styrker modstandskraften.

    Sikkerhed | København

    Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - København

    Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem to spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i København 20. januar.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Niels Bjørndal Nygaard som Digital Product Lead. Han skal især beskæftige sig med designe og implementere effektive IT-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være digital consultant og project Manager hos Peytz & Co. Nyt job

    Niels Bjørndal Nygaard

    Norriq Danmark A/S

    Enterprise Rent-A-Car har pr. 1. september 2025 ansat Christian Kamper Garst som Senior Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med at vinde markedsandele i hele Norden som led i en storstilet turnaround-strategi. Han kommer fra en stilling som Salgsdirektør hos Brøchner Hotels. Nyt job

    Christian Kamper Garst

    Enterprise Rent-A-Car

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Alexander Bendix som Consultant. Han skal især beskæftige sig med tilføre nye, friske perspektiver og værdifuld viden til NORRIQS Data & AI-afdeling. Nyt job

    Alexander Bendix

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Katrine Køpke Rasmussen som Consultant. Hun skal især beskæftige sig med sikre vækst i NORRIQS kunders forretninger gennem hendes skarpe rapporteringer. Nyt job

    Katrine Køpke Rasmussen

    Norriq Danmark A/S