Museskader afvises som arbejdsskader

Arbejdsskadestyrelsen afviser at optage museskader på listen over erhvervssygdomme, og museplagede danskere må derfor se langt efter en erstatning. Afvisningen kommer efter sidste uges offentliggørelse af en omfattende undersøgelse, som konkluderede, at skaderne går over igen.

Smerter i underarmen, der stammer fra at arbejde med computer, vil heller ikke fremover blive anset som en arbejdsskade hos Arbejdsskadestyrelsen.

Det har Arbejdsskadestyrelsen besluttet efter den omdiskuterede Nudata-undersøgelse, der blev offentliggjort i sidste uge.

Undersøgelsen konkluderede, at museskader er midlertidige og kan undgås ved at ændre arbejdsstilling og undlade at arbejde med computermus mere end 20 timer om ugen.

Arbejdsskadestyrelsen har i et udvalg forud for afgørelsen diskuteret indtil flere videnskabelige artikler, der omhandler sygdomme i underarm og hånd efter computerarbejde.

Syv sager er efterfølgende blevet pure afvist, fordi Erhvervssygdomsudvalget har vurderet, at de ikke kunne anerkendes uden om den officielle fortegnelse for erhvervssygdomme og arbejdsskader.

To andre sager afventer endelig afgørelse, mens der hentes flere oplysninger. Udvalget vil stadig se på, om det er muligt at anerkende museskader i særlige tilfælde.

- Vi afventer stadig artikler fra Nudata-undersøgelsen med resultater om skader i albue, nakke og skulder som følge af arbejde med mus, udtaler Anne Lind Madsen, direktør i Arbejdsskadestyrelsen, i en pressemeddelelse.

Event: Cyber Security Festival 2026

Sikkerhed | København

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job
Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

Mikkel Bernt Buchvardt

Elbek & Vejrup A/S

Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

Mohamed El Haddaoui

Dafolo A/S