FBI-ransagning i Korsør efter it-afpresning

Dansk politi har ransaget en bolig i Korsør, hvor en formodet pengeafpresser holder til huse. Det er sket efter anmodning fra det amerikanske forbundspoliti FBI. Pengeafpresseren har angiveligt truet med at lamme internetbaserede aktiehandler i USA. I Korsør afviser beboeren alle beskyldninger.

FBI anmodede natten til torsdag Rigspolitiets it-tjeneste om hjælp til opsporing af en pengeafpresser, der truede med at lamme et internetbaseret aktiehandlerfirma i Ohio.

Inden natten var omme havde politiet i Slagelse beslaglagt to pc?er på en adresse i Korsør.

Pengeafpresseren havde krævet 9.000 dollars for at indstille angrebene mod aktiehandlerens websted, oplyser kriminalkommissær Ronald Pedersen, der blev vækket af FBI.

? Webstedet havde været lagt ned et par gange ? tilsyneladende for at vise, at det var alvor, siger Ronald Pedersen, der står i spidsen for Rigspolitiets it-sektion.

FBI havde identificeret den internetudbyder, som blev benyttet, og det var en dansk udbyder.

Adresse identificeres

Derfor gjaldt det om at få identificeret kundens fysiske adresse. Hos Slagelse politi oplyser vicekriminalinspektør
Leif Winther, at internetudbyderen krævede en dommerkendelse for at koble den såkaldte IP-adresse til kunden og hermed til adressen.

? Men der skulle slås til straks, så der var ikke tid til at afvente en dommerkendelse, siger Leif Winther.
I stedet krævede man adressen per "øjemed" ? et juridisk begreb, der betyder, at ransagningen skal godkendes i retten inden for 24 timer.

Ransagningen blev foretaget sammen med en it-ekspert fra Rigspolitiet. Man fandt to computere, og den ene var koblet op på et trådløst net.

- Der bor en mand og en kvinde på adressen, men de afviser at kende til pengeafpresningen. De to er heller ikke kendt af politiet, siger Leif Winther, der tilføjer at personerne ikke er tilbageholdt.

Rigspolitiets it-ekspert kunne straks fastslå, at det trådløse net var ubeskyttet ? ?hullet som en si?. Andre kan derfor udnytte det trådløse net.

- Vi står med to muligheder. Enten er der tale om nørder, som synes, at det er morsomt. Eller også er der tale om kriminelle, der går ind via andres net. Vi hører, at det i stigende grad er tilfældet i Europa, siger Leif Winther.

De to computere skal nu gennem en nærmere undersøgelse, så der kan ske en afklaring af, hvorvidt en af dem blot har været brugt som en slags mellemstation ? et relæ.

Denne artikel stammer fra fredagens trykte udgave af Computerworld.

Læses lige nu

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Københavnsområdet

    Nextway Software A/S

    Software Architect

    Midtjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Nye kolleger søges til IT Stab i Forsvaret

    Nordjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Marie Søndergaard, Acting Chief Product Owner hos Energinet, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Marie Søndergaard

    Energinet

    Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Thomas Nakai

    Carlsberg

    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS

    Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

    Henrik Sandmann

    Infosuite A/S