Knald eller fald for omblæst telesex-firma

Efter et års ballade er det knald eller fald for telesex-firmaet Nordic Media, når Sø- og Handelsretten onsdag afsiger dom i Forbrugerombudsmandens sag mod selskabet. Dommen vil få konsekvenser for mange danske teleforbrugere. "Vi har intet gjort forkert", mener Nordic Media, der regner med at vinde telesex-sagen.

Mere end et år efter Sø- og Handelsretten nedlagde midlertidigt forbud, er det knald eller fald for telesex-firmaet Nordic Media, når Sø- og Handelsretten onsdag afsiger sin endelige dom over det omstridte firma.

Selv føler Nordic Media sig sikker på sejr i sagen, der er anlagt af Forbrugerombudsmanden, som sidste år fik nedlagt foreløbigt forbud mod Nordic Medias praksis med at udsende regninger baseret på vis nummer-funktionen.

- Jeg forventer klart at vinde denne sag. Jeg har jo ikke gjort noget forkert, siger Svenn Thorvald Hove Petersen, direktør i Nordic Media.

Overtakserede minutter

Sammen med en række andre telesex-firmaer har Nordic Media levet af overtakserede minutpriser, som kunderne primært har betalt for sex-tjenester.

Metoden har vakt Forbrugerombudsmandens bevågenhed, fordi selskaberne har registreret telefon-nummeret, der ringes fra, hvorefter de har sendt regningen til abonnenten, selv om opkaldene reelt kan være foretaget af tilfældige mennesker.

Denne praksis gjorde, at Forbrugerombudsmanden sidste år i løbet af ganske kort tid blev oversvømmet med flere hundrede klager fra rasende danskere, der alle havde modtaget regninger fra Nordic Media for tele-sex.

Siden det foreløbige forbud blev nedlagt er klagestrømmen mod Nordic Media imidlertid døet ud, meddeler Forbrugerombudsmanden.

Det kommer ikke bag på Svenn Thorvald Hove Petersen, som er fortørnet over, at Nordic Media har været tvunget til at vente et år på domsafgørelsen.

- Nordic Media har ikke haft aktiviteter i et år, og vi har mistet alle vores kunder. Det er klart, at det er noget, der gør ondt. Det er skandaløst, at man kan lukke et firma uden dom, fordi nogle enkelte kunder klager, siger han.

Klager over andre

Til gengæld kommer der løbende klager over andre telesex-firmaer, der benytter sig af samme fremgangsmåde - nemlig at sende regninger ud til de telefoner, der angiveligt er blevet ringet fra fremfor til de personer, der har ringet.

Disse sager har Forbrugerombudsmanden indtil videre været tilbageholdende over for. Det skyldes, at man har afventet onsdagens afgørelse, som ifølge Forbrugerombudsmanden vil få konsekvenser for mange danske forbrugere.

- Vi har ikke kørt sager på de øvrige selskaber, for vi vil ikke køre flere sager om samme spørgsmål. Kommende sager afhænger derfor at udfaldet af Nordic Media-afgørelsen, som derfor bestemt er vigtig, siger Jane Frederikke Land, jurist hos Forbrugerombudsmanden.

Hun tør ikke spå om, hvorvidt sagen falder ud til Forbrugerombudsmanden eller Nordic Medias fordel.

- Det bliver meget spændende, siger hun.

Aktiv hjemmeside

Nordic Medias hjemmeside har hele tiden været aktiv. Her fremgår de betalingsbetingelser, som Forbrugerombudsmanden mener er i strid med loven, klart.

Forbrugerombudsmanden har, siden klagerne om rækken af telesex-selskaber begyndte at indløbe, opfordret til, at forbrugerne slet og ret undlod at betale, når en regning indløb.

Abonnenten skal nemlig kun betale, hvis hun har foretaget opkaldet og er blevet oplyst om prisen. Eller har givet en anden person tilladelse til at ringe til sextjenesten, hedder det.

Forbrugermanden har tidligere modtaget klager over firmaer som Telecollect, Yellow Tell-Production, Secure Tele Transfer og Persolvo. En række af telesex-firmaerne på Forbrugerombudsmandens advarsels-liste er gået konkurs. Det gælder selskaber som IBC, Scanbill, Televoice, Telecom Billing, Telebud, Telecollect og Cavalo.

Forbrugerombudsmanden vurderer imidlertid, at der ofte opstår nye selskaber, som benytter samme metoder, når gamle selskaber lukker.

Svenn Thorvald Hove Petersen regner dog med at vinde.

- Hvad vil du gøre, hvis du taber?

- Det gør jeg ikke, så det vil jeg ikke forholde mig til. Men det bliver spændende at se, hvad der sker, når jeg vinder. For så er der jo lige pludselig mange mennesker derude, der skylder mig mange penge. Og det er med renters rente, siger han.

Læses lige nu

    Annonce

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | København

    Fra teknolog til strateg: IT-ledelse i en AI- og forretningsdrevet virkelighed

    Hvordan tager du ejerskab over strategi, ledelse og teknologi i en AI-drevet virkelighed? På konferencen møder du frontløbere, der transformerer IT fra servicefunktion til strategisk enabler for forretningen med fokus på cloud, sikkerhed, AI-etik...

    Sikkerhed | Online

    Computerworld Cyber Briefing: Cyberresiliens

    De fleste organisationer har en plan for recovery. Få ved dog, hvilke systemer der skal op at køre først for at holde forretningen i gang. Kom med, når vi ser nærmere på, hvordan Cohesity, Dustin og HPE hjælper organisationer med at definere og...

    It-løsninger | Horsens

    Dynamics AX og FO: Næste kapitel for din virksomhed

    Få overblik over vejen fra Dynamics AX til Finance & Operations – eller løft værdien af Dynamics FO. Hør praksisnære cases om strategi, migration og optimering. Vælg spor, få dyb faglig indsigt, styrk beslutningerne. Tilmeld dig konferencen i...

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

    Emil Kristoffersen

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Kristoffer Hyltoft Overlund som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med understøtte vores kunders forretning og vækstambitioner. Han kommer fra en stilling som Salgskonsulent hos D´Wine. Han er uddannet hos Aalborg Universitet hvor hvor han har taget en cand.it, IT-ledelse. Nyt job

    Kristoffer Hyltoft Overlund

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job