Danskere betaler overpris for cd'er og dvd'er

Forbrugerne i Danmark betaler dyrt for musik og film, men slipper til gengæld billigere, når det gælder konsolspil. Det er konklusionen i den seneste redegørelse fra Konkurrencestyrelsen, som vil have åbnet for billig parallelimport fra USA.

Alene ved køb af cd'er kunne danskerne i 2003 have sparet mellem 160 og 260 millioner kroner, hvis priserne var på niveau med priserne i Sverige og Tyskland.

Det er blandt konklusionerne i den seneste redegørelse fra Konkurrencestyrelsen, som mener, at danskerne betaler overpris for cd'er og dvd'er.

Årsagen er manglende konkurrence, og Konkurrencestyrelsen opfordrer til at ændre reglerne på flere områder.

Dels er det et problem, at danskerne ikke i dag kan købe musik over nettet fra andre lande igennem eksempelvis Apples musikbutik Itunes. Dels er det ikke lovligt at parallelimportere musik, film og spil fra lande uden for EU.

Konkurrencestyrelsen opfordrer derfor til, at EU indgår en aftale med USA, så det bliver muligt at parallelimportere varer uden at bryde loven.

Redegørelsen vækker ikke glæde hos den danske pladebranches organisation, IFPI, som i sit høringssvar afviser konklusionerne.

- Det er tværtimod således, at størstedelen af Konkurrencestyrelsens konklusioner enten er baseret på direkte urigtige forudsætninger eller hviler på antagelser, der ganske savner et objektivt, dokumenteret grundlag og ofte strider mod indhøstede erfaringer inden for pladebranchen, skriver IFPI.

Mens cd'er og dvd'er er dyre, får danskerne til gengæld konsolspil billigere. Konsolspil er ifølge redegørelsen seks procent billigere i Norden end i resten af Europa.

Relevante link

Konkurrenceredegørelsens kapitel om musik, film og konsolspil

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    55,7° North (a Beautiful Things company) har pr. 2. februar 2026 ansat Philip Jacobi Zahle, 53 år,  som Partner & CSMO. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for Salg, Marketing og Brandudvikling i Norden, som han tidligere har gjort med GoPro, Skullcandy og Insta360 m.fl. Han kommer fra en stilling som Marketing & Branding Manager hos Boston Group A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med distribution og brand building gennem 26 år og er kendt fra mærker som GoPro, Skullcandy og Insta360. Nyt job

    Philip Jacobi Zahle

    55,7° North (a Beautiful Things company)

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS

    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

    Morten Kronborg

    Norriq Danmark A/S