Robbie Williams-fans presser Billetlugen

På trods af massivt pres fra de mange tusinder danskere, der ønsker at købe billet til sommerens Robbie Williams-koncerter, holder Billetlugens online-system fortsat stand efter et mindre nedbrud i formiddags. "Nu kører det," mener man hos E-Billetter.

Endnu engang sætter stor efterspørgsel voldsomt pres på billetsalget på nettet. Denne gang handler det om salg af billetter til de to kommende koncerter med den britiske popstjerne Robbie Williams i Parken i København 6. og 7. juli.

- Vi har været nede i nogle minutter i formiddags, hvor forbindelsen til en database røg. Men nu kører det, siger Jeppe Michael Jensen, direktør for Parkens billetbureau, E-billetter.dk.

I skrivende stund er der 30.000 købere inde ad gangen, oplyser han. Dette tal har været justeret lidt i løbet af formiddagen, hvor det har været skruet ned til 10.000 samtidige brugere for at skåne systemet.

- Der er massivt pres på, men denne gang kan systemet godt håndtere det, siger Jeppe Michael Jensen.

Billetlugen har ellers tidligere været tynget helt i knæ, når billetsalget til populære arrangementer er løbet af stablen.

Mest markant var salget til sommerens U2-koncert i Parken, hvor der var alvorlige problemer med selskabets dengang nye billetsystem, som smed mange ventende ud af køen og kørte meget ustabilt på grund af det enorme pres.

Der blev ellers investeret i det dengang nye kø-system for at undgå sammenbrud, som det er sket så mange gange tidligere for flere forskellige net-salgssteder af billetter i forbindelse med store rockkoncerter, film-premierer, melodi grand prix, fodboldlandskampe og andre begivenheder.

- Jeg tror faktisk, at der er mere pres på denne gang, siger Jeppe Michael Jensen.

Som det har været tilfældet tidligere er billetterne blevet fordelt med cirka en tredjedel til nettet, en tredjedel til Fona og en tredjedel til et callcenter.

Siden klokken 10, hvor billetsalget åbnede, har Computerworld stået i kø på Billetlugen.dk og er blevet smidt helt ud af køen to gange, mens opdateringen har meldt "missing required information" én gang, for dog bagefter at komme tilbage i køen igen.

Det samme skete, da Computerworld i foråret stod i kø til U2-koncerten. Dengang var det dog umuligt automatisk at komme ind i køen igen.

Jeppe Michael Jensen regner med at kunne erklære alt udsolgt til de to stadion-koncerter engang i eftermiddag.

Læs mere om Robbie Williams-billetsalget på Computerworld senere.

Læses lige nu

    Annonceindlæg tema

    Forsvar & beredskab

    Cybersikkerhed, realtidsdata og robuste it-systemer er blevet fundamentet for moderne forsvar.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Signifly har pr. 1. august 2025 ansat Morten Eskildsen som UX Lead. Han skal især beskæftige sig med styrke bureauets kompetencer inden for UX og digital strategi i konsulentteamet og arbejde på tværs af alle afdelinger. Han kommer fra en stilling som CDO, UX & Digital Strategy Consultant hos Zupa. Nyt job

    Morten Eskildsen

    Signifly

    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Peter Holst Ring Madsen som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Holstebro. Han kommer fra en stilling som Team Lead hos Thise Mejeri. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Huy Duc Nguyen som Developer ERP. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til at udvikle, bygge og skræddersy IT-løsninger, der skaber vækst og succes i vores kunders forretninger. Han kommer fra en stilling som Software Developer hos Navtilus. Han er uddannet i bioteknologi på Aalborg University. Nyt job

    Huy Duc Nguyen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Rasmus Stage Sørensen som Operations Director. Han kommer fra en stilling som Partner & Director, Delivery hos Impact Commerce. Han er uddannet kandidat it i communication and organization på Aarhus University. Han har tidligere beskæftiget sig med med at drive leveranceorganisationer. Nyt job

    Rasmus Stage Sørensen

    Norriq Danmark A/S