IP skal lime mobil, fastnet og tv sammen for TDC

TDC vil investere milliarder i at samle fastnet- og mobiltelefoni, fjernsyn og internet på samme platform baseret på IP og ethernet. Det giver plads til mere end 100 HDTV-kanaler til hver kunde.

Fremtidens telenetværk er baseret på dataprotokollen IP, og TDC går derfor i gang med at opgradere hele selskabets netværk og samle både fastnet, mobiltelefoni, tv og internet under samme tekniske paraply.

Det offentliggjorde selskabet onsdag på et pressemøde.

Målet er omkring 2012 at basere alle tjenester på den samme IP-platform, så brugerne kan se HDTV, gå på nettet, tale i telefon og høre musik gennem samme netværksadgang.

I praksis bliver det dermed store IP-routere, som overtager ansvaret for at styre dataene, mens eksempelvis de traditionelle telefoncentraler skal udfases.

Indholdsformidler

Dermed ændrer TDC også karakter til at være en virksomhed, som ikke bare leverer en internetforbindelse, men samtidig leverer alle typer af indhold til de danske husstande.

Indholdet skal dog skabes af andre partnere.

- Vi vil ikke og vi skal ikke ind i indhold, og jeg tror endda, at vi har bevist, at vi ikke kan. Vi er her for at aggregere indhold og sende det ud til de private kunder, siger Kim Frimer, administrerende direktør for TDC Totalløsninger.

TDC er allerede nu i gang med at opgradere det bagvedliggende netværk, så selskabet i 2007 har forbindelser på en gigabit i sekundet ud til alle centraler i Danmark.

100 HDTV-kanaler

Samtidig arbejdes der voldsomt på at opgradere infrastrukturen for IP-tv, så der via teknologien IP Multicast sendes digitale tv-kanaler ud til samtlige hovedcentraler, hvorfra de kan sendes videre til ADSL-kunderne.

Det vil gøre det muligt for TDC at øge antallet af kanaler, så de svarer til det, kunderne kan få hos TDC Kabel TV. Samtidig sparer TDC en masse penge, fordi selskabet ikke har en række forskellige platforme at vedligeholde.

På længere sigt bliver kapaciteten 100 HDTV-kanaler til hver kunde.

Selv betegner TDC det som et multimedienetværk eller et næste generations netværk, NGN.

Fra internet til indhold

- Vi har bygget et net, der skulle levere internet. Nu skal nettet bygges om til at levere indhold og tjenester, siger afdelingschef Steen Krogh Nielsen fra afdelingen for netstrategi.

Blandt de nye tjenester er video-on-demand, som TDC planlægger at lancere i 2006, og tv i langt højere digital kvalitet, også kaldet HDTV.

Samtidig med, at TDC samler sine produktionsplatforme, vil selskabet arbejde på at få højere båndbredde ud til danske husstande ved hjælp af de eksisterende kobberkabler.

TDC er ikke det eneste teleselskab, der vil samle alle tjenester på samme IP-platform. Senest har australske Telstra offentliggjort en lignende strategi, hvor alene Alcatel skal levere udstyr og tjenester for 16 milliarder kroner.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | København

Cyber Security Festival 2025

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.200 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 50 talere og...

It-løsninger | Online

ERP Insights 2025

Få den nyeste viden om værktøjer, der kan optimere hele din virksomhed med udgangspunkt i AI og fleksibilitet.

It-løsninger | København Ø

Automatisering med Copilot & Agentic AI

Høst viden og erfaringer fra andre om, hvordan Copilot og Agentic AI i praksis kan skabe værdi og fleksibilitet i din organisation.

Se alle vores events inden for it

En kaotisk verden kræver stærk cybersikkerhed, resiliens og digital suverænitet

Mød David Heinemeier, Flemming Splidsboel Hansen, Casper Klynge, Rasmus Knappe, Jens Myrup Pedersen og forfattere som fhv. jægersoldat Thomas Rathsack og adfærdsforsker Henrik Tingleff.

Computerworld afholder d. 4. og 5. november Cyber Security Festival i København - med fokus på sikkerhed, resiliens og digital suverænitet. Det er helt gratis - men reserver din plads allerede nu.

Hele programmet er online lige nu - og du kan reservere din gratis plads lige her - jeg håber vi ses! 

Lars Jacobsen

Chefredaktør på Computerworld

Se alle Lars's artikler her

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Søren Vindfelt Røn som Data & AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at effektivisere, planlægge og implementere innovative, digitale løsninger for Norriqs kunder. Han kommer fra en stilling som Co-founder & CMO hos DrinkSaver. Han er uddannet Masters of science på Københavns IT-Universitet. Nyt job

Søren Vindfelt Røn

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Niels Bjørndal Nygaard som Digital Product Lead. Han skal især beskæftige sig med designe og implementere effektive IT-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være digital consultant og project Manager hos Peytz & Co. Nyt job

Niels Bjørndal Nygaard

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. september 2025 ansat Caroline Harkjær Bach som Business Controller ved netIP's kontor i Thisted. Hun er uddannet med en kandidat i erhvervsøkonomi med speciale i organisation, strategi og ledelse. Nyt job