IP skal lime mobil, fastnet og tv sammen for TDC

TDC vil investere milliarder i at samle fastnet- og mobiltelefoni, fjernsyn og internet på samme platform baseret på IP og ethernet. Det giver plads til mere end 100 HDTV-kanaler til hver kunde.

Fremtidens telenetværk er baseret på dataprotokollen IP, og TDC går derfor i gang med at opgradere hele selskabets netværk og samle både fastnet, mobiltelefoni, tv og internet under samme tekniske paraply.

Det offentliggjorde selskabet onsdag på et pressemøde.

Målet er omkring 2012 at basere alle tjenester på den samme IP-platform, så brugerne kan se HDTV, gå på nettet, tale i telefon og høre musik gennem samme netværksadgang.

I praksis bliver det dermed store IP-routere, som overtager ansvaret for at styre dataene, mens eksempelvis de traditionelle telefoncentraler skal udfases.

Indholdsformidler

Dermed ændrer TDC også karakter til at være en virksomhed, som ikke bare leverer en internetforbindelse, men samtidig leverer alle typer af indhold til de danske husstande.

Indholdet skal dog skabes af andre partnere.

- Vi vil ikke og vi skal ikke ind i indhold, og jeg tror endda, at vi har bevist, at vi ikke kan. Vi er her for at aggregere indhold og sende det ud til de private kunder, siger Kim Frimer, administrerende direktør for TDC Totalløsninger.

TDC er allerede nu i gang med at opgradere det bagvedliggende netværk, så selskabet i 2007 har forbindelser på en gigabit i sekundet ud til alle centraler i Danmark.

100 HDTV-kanaler

Samtidig arbejdes der voldsomt på at opgradere infrastrukturen for IP-tv, så der via teknologien IP Multicast sendes digitale tv-kanaler ud til samtlige hovedcentraler, hvorfra de kan sendes videre til ADSL-kunderne.

Det vil gøre det muligt for TDC at øge antallet af kanaler, så de svarer til det, kunderne kan få hos TDC Kabel TV. Samtidig sparer TDC en masse penge, fordi selskabet ikke har en række forskellige platforme at vedligeholde.

På længere sigt bliver kapaciteten 100 HDTV-kanaler til hver kunde.

Selv betegner TDC det som et multimedienetværk eller et næste generations netværk, NGN.

Fra internet til indhold

- Vi har bygget et net, der skulle levere internet. Nu skal nettet bygges om til at levere indhold og tjenester, siger afdelingschef Steen Krogh Nielsen fra afdelingen for netstrategi.

Blandt de nye tjenester er video-on-demand, som TDC planlægger at lancere i 2006, og tv i langt højere digital kvalitet, også kaldet HDTV.

Samtidig med, at TDC samler sine produktionsplatforme, vil selskabet arbejde på at få højere båndbredde ud til danske husstande ved hjælp af de eksisterende kobberkabler.

TDC er ikke det eneste teleselskab, der vil samle alle tjenester på samme IP-platform. Senest har australske Telstra offentliggjort en lignende strategi, hvor alene Alcatel skal levere udstyr og tjenester for 16 milliarder kroner.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Thales

    AI gør de ondsindede bots både billigere og sværere at stoppe

    Kunstig intelligens har ikke bare givet virksomheder nye muligheder.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect

    Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S

    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S