IP skal lime mobil, fastnet og tv sammen for TDC

TDC vil investere milliarder i at samle fastnet- og mobiltelefoni, fjernsyn og internet på samme platform baseret på IP og ethernet. Det giver plads til mere end 100 HDTV-kanaler til hver kunde.

Fremtidens telenetværk er baseret på dataprotokollen IP, og TDC går derfor i gang med at opgradere hele selskabets netværk og samle både fastnet, mobiltelefoni, tv og internet under samme tekniske paraply.

Det offentliggjorde selskabet onsdag på et pressemøde.

Målet er omkring 2012 at basere alle tjenester på den samme IP-platform, så brugerne kan se HDTV, gå på nettet, tale i telefon og høre musik gennem samme netværksadgang.

I praksis bliver det dermed store IP-routere, som overtager ansvaret for at styre dataene, mens eksempelvis de traditionelle telefoncentraler skal udfases.

Indholdsformidler

Dermed ændrer TDC også karakter til at være en virksomhed, som ikke bare leverer en internetforbindelse, men samtidig leverer alle typer af indhold til de danske husstande.

Indholdet skal dog skabes af andre partnere.

- Vi vil ikke og vi skal ikke ind i indhold, og jeg tror endda, at vi har bevist, at vi ikke kan. Vi er her for at aggregere indhold og sende det ud til de private kunder, siger Kim Frimer, administrerende direktør for TDC Totalløsninger.

TDC er allerede nu i gang med at opgradere det bagvedliggende netværk, så selskabet i 2007 har forbindelser på en gigabit i sekundet ud til alle centraler i Danmark.

100 HDTV-kanaler

Samtidig arbejdes der voldsomt på at opgradere infrastrukturen for IP-tv, så der via teknologien IP Multicast sendes digitale tv-kanaler ud til samtlige hovedcentraler, hvorfra de kan sendes videre til ADSL-kunderne.

Det vil gøre det muligt for TDC at øge antallet af kanaler, så de svarer til det, kunderne kan få hos TDC Kabel TV. Samtidig sparer TDC en masse penge, fordi selskabet ikke har en række forskellige platforme at vedligeholde.

På længere sigt bliver kapaciteten 100 HDTV-kanaler til hver kunde.

Selv betegner TDC det som et multimedienetværk eller et næste generations netværk, NGN.

Fra internet til indhold

- Vi har bygget et net, der skulle levere internet. Nu skal nettet bygges om til at levere indhold og tjenester, siger afdelingschef Steen Krogh Nielsen fra afdelingen for netstrategi.

Blandt de nye tjenester er video-on-demand, som TDC planlægger at lancere i 2006, og tv i langt højere digital kvalitet, også kaldet HDTV.

Samtidig med, at TDC samler sine produktionsplatforme, vil selskabet arbejde på at få højere båndbredde ud til danske husstande ved hjælp af de eksisterende kobberkabler.

TDC er ikke det eneste teleselskab, der vil samle alle tjenester på samme IP-platform. Senest har australske Telstra offentliggjort en lignende strategi, hvor alene Alcatel skal levere udstyr og tjenester for 16 milliarder kroner.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Online

Connected sikkerhed: Sådan samles netværk, drift og sikkerhed i én platform

Få indblik i, hvordan NaaS og SOC samler netværk og sikkerhed i én platform. Hør Semler Group dele erfaringer med hurtigere trusselsrespons, færre leverandører og mindre kompleks drift. Deltag og se, hvordan moderne sikkerhedsdrift skalerer i...

Infrastruktur | Frederiksberg

Roundtable: Suverænitet, risk management og resiliens i en urolig verden

Digital suverænitet er rykket fra politisk debat til konkret risikostyring.På dette eksklusive dinner roundtable samler Computerworld, T-Systems og Palo Alto Networks 12-15 ledende it- og sikkerhedsbeslutningstagere til en fortrolig samtale om...

Se alle vores events inden for it

Netcompany A/S

Linux Operations Engineer

Københavnsområdet

PensionDanmark

AI Engineer

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

Mikkel Bernt Buchvardt

Elbek & Vejrup A/S

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

Per Forberg

Renewtech ApS