Spilgigant sænker priserne

Electronic Arts har sænket priserne på en række populære spil på det amerikanske marked, og analytikere venter, at flere udgivere vil følge trop i et presset marked.

Spilgiganten Electronic Arts, EA, har skåret en stor bid af priserne på en række af de nyere populære spiltitler, som lige nu står på hylderne på det nordamerikanske marked.

Prisfaldet gælder blandt andet sidste års spil nummer ét i USA: Madden NFL 06. Det skriver GamesIndustry.biz.

EA har sænket den vejledende udsalgspris med 25 procent eller mere for i alt 48 spiltitler til pc, Xbox, Gamecube og Playstation 2.

Nyere spilkonsoller som Xbox 360, Nintendo DS og Sonys PSP er ikke påvirket af prisfaldet, som indtil videre kun er slået igennem på det amerikanske marked.

EA's omfattende prissænkning blev opdaget af analytikere hos storbanken Bank of America, som vurderer, at kun få nyudgivelser i 2006 vil kunne slå igennem med den sædvanlige udsalgspris på omkring 50 dollars eller godt 300 kroner eksklusive moms.

- Vi forventer at se flere prissænkninger fra andre udgivere, og meget få spil i den nuværende generation vil være i stand til at sælge til den høje pris. Spillet The Godfather er det eneste EA-spil, vi forventer, der kan sælges for 50 dollars ved udgivelsen, skriver analytikerne ifølge GamesIndustry.biz.

Event: Computerworld Summit 2026 - Aarhus

Digital transformation | Aarhus C

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 200 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i Aarhus viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

21. april 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Huy Duc Nguyen som Developer ERP. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til at udvikle, bygge og skræddersy IT-løsninger, der skaber vækst og succes i vores kunders forretninger. Han kommer fra en stilling som Software Developer hos Navtilus. Han er uddannet i bioteknologi på Aalborg University. Nyt job

Huy Duc Nguyen

Norriq Danmark A/S

Sentia har pr. 1. oktober 2025 ansat Morten Jørgensen som Chief Commercial Officer. Han skal især beskæftige sig med udbygning af Sentias markedsposition og forretningsområder med det overordnede ansvar for den kommercielle organisation. Han kommer fra en stilling som Forretningsdirektør hos Emagine. Nyt job
Danske Spil har pr. 1. oktober 2025 ansat Jesper Krogh Heitmann som Brand Manager for Oddset. Han skal især beskæftige sig med at udvikle og drive brandets strategi og sikre en rød tråd på tværs af alle platforme og aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Marketing & Communications Manager hos Intellishore. Nyt job

Jesper Krogh Heitmann

Danske Spil

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Katrine Køpke Rasmussen som Consultant. Hun skal især beskæftige sig med sikre vækst i NORRIQS kunders forretninger gennem hendes skarpe rapporteringer. Nyt job

Katrine Køpke Rasmussen

Norriq Danmark A/S