Medejer af Mobilpriser.dk anholdt for mordtrusler

En 44-årig aktionær i Mobile, der står bag Mobilpriser.dk, er blevet fængslet for mordtrusler mod konkurrenter, der har underbudt ham på portalen. Politiet har konfiskeret to ladte geværer. Hos Mobile kender man intet til sagen.

En 44-årig medejer af mobiltelefon-hjemmesiden Mobilpriser.dk er blevet anholdt og fængslet for mordtrusler af Rigspolitiets Nationale Efterforskningsstøttecenter.

Ifølge B.T. er den 44-årige palæstinenser indehaver af en række selskaber, der sælger mobiltelefoner.

Han har ifølge politiet truet en konkurrent på livet, fordi konkurrenten solgte telefoner til en lavere pris end den 44-årige.

Til B.T. kalder kriminalinspektør Kim Kliver mobil-ejerens fremgangsmåde for "rendyrkede gangstermetoder".

Politiet fandt under en ransagning på mandens bopæl to skarpladte geværer.

Politiet regner med, at den 44-årige har besøgt en række konkurrenter, der har underbudt ham på mobilpriser.dk, selv om kun en enkelt konkurrent har anmeldt ham til politiet.

De øvrige har ikke anmeldt manden af frygt for repressalier, lyder politiets vurdering.

Mobilpriser.dk er en søgeportal, hvor forhandlere kan underbyde hinanden og kunder dermed finde den billigste pris på en bestemt mobiltelefon.

Den 44-årige er ifølge Mobil.nu aktionær i selskabet Mobile, der står bag Mobilpriser.dk, Mobilsiden.dk og Mobildebat.dk.

Mobil.nu har talt med John G. Pedersen, der tirsdag fratrådte som direktør i Mobil.nu. I stedet indtrådte Issam Awad Chehade som direktør.

John G. Pedersen oplyser til Mobil.nu, at han intet kender til sagen, og at han ikke ved, om den nye direktør er identisk med den fængslede 44-årige palæstinenser.

John G. Pedersen oplyser til Mobil.nu, at han ikke har den nye direktørs telefonnummer, og at direktørskiftet intet har med den aktuelle fængslings-sag at gøre.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

Digital transformation | Aarhus

AI i det offentlige - Aarhus

Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

Digital transformation | Køge

Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

Se alle vores events inden for it

PlanBørnefonden

Full Stack Developer

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

MLOps Engineer til opbygning af Forsvarets nye AI-platform

Midtjylland

JP/Politikens Hus

Udvikler til integrationsteam i JP/Politikens Hus

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

Jakob Dirksen

GlobalConnect

Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

Iver Jakobsen

Comsystem A/S

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

Dan Toft

Pinksky ApS

Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen