Nyt selskab tilbyder IP-telefoni via el-nettet

Anbefal Tip en ven Print Udskriv
Sponsoreret af:


Publiceret d. 1. april 2006 kl. 07.00 | Antal kommentarer (4)
 
ANNONCE:
 
Et nyt dansk teleselskab, Tele Nordvest, vil levere IP-telefoni via elnettet.

Det betyder, at selv borgere uden internet og uden en telefonforbindelse nu kan få billig IP-telefoni.

Alt de behøver er et almindeligt el-stik (220 volt) og så den nye boks fra teleselskabet. Når boksen er koblet til et el-stik, kan man koble sin almindelige telefon til boksen og kort efter vil der være klartone.

Gennembrudet kom aldrig
Tilbuddet kommer, efter at almindeligt internet via elnettet aldrig helt har fået det gennembrud, som mange ellers forventede i slutningen af 1990'erne.

Tele Nordvest understreger dog, at selskabet ikke har planer om at lancere rigtig internet via elnettet - kun IP-telefoni.

Alligevel vurderer selskabet, at kundepotentialet er enormt. For når alt der behøves for at få den nye IP-telefoni er elektricitet indlagt i boligen, er samtlige danske husstande potentielle kunder.

Enormt potentiale
- Kundepotentialet er kæmpe stort. Nu kan vi levere IP-telefoni til alle danske husstande uanset, om de har bredbånd i forvejen eller overhovedet kan få det. Dermed vil vi også få en konkurrencefordel i forhold til kunderne på landet og andre steder, hvor de traditionelle teleselskaber ikke vil levere bredbånd, siger direktøren for det nye selskab, Søren Nüdt.

Han mener, at selskabets nye produkt vil gøre det attraktivt for kunder uden internet eller telefon at få IP-telefoni.

- Med vores produkt behøver folk kun at betale for selve IP-telefon-abonnementet - de behøver ikke at betale for en almindelig telefonforbindelse, ligesom de heller ikke skal betale for en internetforbindelse, ­sådan som det ellers kræves med andre slags IP-telefoni. Adgangen til vores servere går via elnettet, og adgangen til elnettet har kunderne allerede betalt for på deres elregning, siger Søren Nüdt.

Lavfrekvente signaler
Han forklarer, at IP-telefoni via elnettet virker på den måde, at samtalerne sendes som lavfrekvente signaler gennem elnettets kobber-forbindelser og samles op i centrale knudepunkter i elnettet, typisk i nærheden af transformerstationer eller elværkerne.

Her omformes signalerne i særlige servere og ledes videre via fiberforbindelser til de traditionelle tele- og internet.

Det er også i disse servere, at eventuelle samtaler mellem to Tele Nordvest-kunder på elnettet udveksles.

Boksen, som kunderne skal sætte til elnettet, og som indeholder et almindeligt 3-polet telefonstik, får selv leveret strøm direkte fra elnettet igennem det samme stik, som telefonien går igennem.

Der er altså kun et stik, som hr. og fru Jensen skal sætte i væggen, før de kan sætte telefonen i boksen og løfte røret for IP-telefonien.

Ingen samtale samtidig med støvsugningen
Søren Nüdt fortæller dog, at der er én ulempe ved den nye IP-boks til elnettet.

- Man kan ikke tale i telefon via boksen, hvis man samtidig bruger sin elpisker, boremaskine, støvsuger eller andre apparater som indeholder elektriske motorer med høj effekt. De vil nemlig typisk producere så meget elektrisk støj, at IP-telefoni-signalet bliver forvrænget og samtalerne vil blive afbrudt, siger han.

Tele Nordvest vil hen af vejen udvide viften af telefoni-tilbud til også at omfatte mobil-telefoni.

- Vi regner med også at lancere mobil-telefoni i løbet af et år til halvandet. På baggrund af vores aftaler med elselskaberne om at benytte deres net til distribution af data, fik vi den ide, at udvikle en mobilboks og mobilsender, som vi vil sætte i toppen af elselskabernes højspændingsmaster, siger Søren Nüdt.

Fra disse høje master kan senderne dække store områder og samtidig benytte højspændingskablerne til at sende samtalerne videre til de andre mobilsendere eller til fastnet-kunderne via selskabets servere.

- På den måde kan vi hurtigt få en meget stor dækning især i land- og industriområder, hvor der er mange højspændingsmaster, siger Søren Nüdt.

Tele Nordvest begynder at levere det nye produkt allerede 1. april.


Kommentarer - Debatoversigt


S.Nüdt ?!?
4 indlæg

Det er lidt 'Andeby' over navngivningen, ikk' ?

det er ikke lidt andeby .. .. jeg tror den ikke over en dørtærskel.




Nu er artiklen også lagt på den 1. april!!!


Kommentér
Titel:

Ytringer på debatten er afsenders eget ansvar - læs debatreglerne
Forsiden lige nu

Europaudvalget gav fredag udenrigsminister Lene Espersen (K) lov til at indgå en "effektiv og ensartet international håndhævelse af immaterielle rettigheder."
19. marts 2010 kl. 15.57 | (2) | læs »

Systemet til de nationale skoletest fortsætter med at virke ustabilt. Både i går og i dag har der været problemer.
19. marts 2010 kl. 13.10 | læs »

Google anklager nu mediekoncernen Viacom for i al hemmelighed selv at have uploadet copyright-beskyttet indhold til YouTube.
19. marts 2010 kl. 15.22 | læs »

Regeringen har i dag fremlagt en spareplan, hvor der blandt andet er lagt op til, at kommunerne kan spare op mod 1,1 milliard ved at digitalisere dokumenter. KL undrer sig.
19. marts 2010 kl. 14.32 | læs »


Stifteren af Columbus IT, Michael Gaardboe, samler en række selskaber i et, og kalder sig nu verdens største Microsoft Dynamics CRM-leverandør.
19. marts 2010 kl. 15.01 | læs »



Erik Bonnerup er skuffet over samarbejdet om it i det offentlige, men er der intet sket de seneste 10 år? Finansministeriets digitaliseringchef og regionernes formand svarer igen på kritikken.
(1) | 19. marts 2010 kl. 13.55 | læs »



Det tidligere Nordjyllands Amt kritiseres for ikke at inddrage lægerne i processen omkring et nyt EPJ-system. Det kan få fatale konsekvenser for projektets succes, lyder det i ny ph.d.-afhandling.
19. marts 2010 kl. 13.04 | læs »



Borgerne skal have adgang til offentlige myndigheders datakataloger for at sikre demokratiet. Det mener www-opfinderen Tim Berners-Lee, som peger på, at det især kommer ulandene til gode.
19. marts 2010 kl. 12.22 | læs »



General Motors er i gang med at udvikle augmentet reality til de kommende biler, så man kan få digitale informationer præsenteret direkte i bilens forruden. Se konceptet her.
19. marts 2010 kl. 11.41 | læs »



Erik Fabrin har tegnet en KMD-kontrakt til 22 millioner kroner uden om udbud i sin egen kommune. Tidligere har han afvist al snak om udbudsfusk i kommunerne.
19. marts 2010 kl. 10.59 | læs »




E-mail-adresse:
Adgangskode:

Seneste debat
 
 
Whitepapers
Se hvordan de mest professionelle IT organisationer bruger SolarWinds Orion til at overvåge og...

Vil du vide hvorfor mere end 40% af danske kommuner bruger SolarWinds til at overvåge,...

Samarbejd ved hjælp af Polycoms telefonibaserede og visuelle kommunikationsløsninger, så du kan...