HP tilbagekalder 15.700 batterier

For anden gang inden for et halvt års tid tilbagekalder HP et større parti batterier til bærbare computere. Batterierne kan blive så varme, at de kan skade computeren.

Hewlett-Packard tilbagekalder 15.700 batterier til bærbare computere på grund af risiko for brandfare.

Det sker, efter selskabet har fået meldinger om tilfælde, hvor batterier fra det pågældende parti er blevet så varme, at den bærbare pc's plastikkabinet er smeltet eller blevet svedet.

I et enkelt tilfælde har et varmt batteri desuden forårsaget en mindre forbrænding, hedder det.

Fremstillet i Kina

De pågældende batterier er fremstillet i Kina i begyndelsen af januar 2005 og sidder i en række forskelllige HP-modeller. Det inkluderer modelserierne HP Pavillion, HP Compaq og Compaq Presario.

HP har indtil videre fået meldinger om op til 20 hændelser med overophedede batterier fra den pågældende produktserie.

Alle batteriernes serienumre begynder med L3, meddeler HP, der opfordrer brugere af nye HP-bærbare at tjekke, om serienummeret begynder med L3.

135.000 tilbagekaldt i oktober

Det er anden gang inden for et halvt års tid, at HP tilbagekalder et større parti defekte batterier. I oktober 2005 tilbagekaldte selskabet 135.000 batterier netop på grund af fare for overophedning og brandskader.

Ifølge HP er der ingen sammenhæng mellem de to tilbagekaldelser, selv om det dengang drejede sig om batterier til modelserierne HP Pavillion, Compaq Presario, HP Compaq og Compaq Evo.

Tilbagekaldelsen er sket i samarbejde med i de amerikanske myndigheder, som overvåger produktsikkerhed, U.S. Consumer Product Safety Commission.

Relevant link

HP's oplysninger om ramte modeller

Event: Årets CISO 2026

Sikkerhed | Kongens Lyngby

Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

Dan Toft

Pinksky ApS

IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

Sarah Warm

IFS Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

Claus Berg

Netip A/S