Danske ISP’ere vil stoppe blackliste-tyranni

De danske internetleverandører går nu i kamp mod blackliste-udbydere, som forhindrer mails i at nå frem og som kræver løsepenge for at fjerne ISP’erne fra listerne.

Danske ISP’ere har fået nok af de wild-west agtige tilstande på RBL-markedet, (Real-time Spam Black List)hvor danske mailservere uforvarende havner på blacklister, som forhindrer kundernes mails i at nå frem.

Ofte kræver firmaerne bag listerne betaling for at fjerne de danske ISP’eres IP-numre igen.

Det fortæller Per Rasmussen, formand i ISP Sikkerhedsforum og onlinedirektør i TDC Privat.

Derfor går ISP Sikkerhedsforum nu aktivt ind i den internationale organisation Maawg (Messaging Anti-Abuse Working Group) som arbejder for at få ordnede forhold på RBL-markedet.

600 millioner konti

Maawg repræsenterer en række internationale ISP’ere med omkring 600 millioner aktive e-mailkonti. Organisationens medlemmer tæller blandt mange andre storspillere som BellSouth, Microsoft og AOL.

- Formålet med Maawg er at lave en best practice på RBL-området, som dels skal resultere i anbefalinger til virksomheder som stiller en mailserver op, siger Per Rasmussen.

Men målet er også at få etableret et mere formelt samarbejde med alle RBL-leverandører, så der bliver skabt en formaliseret kommunikationsvej, fortæller Per Rasmussen.

- Med en højere kvalitet af RBL-listerne undgår vi situationer, hvor filtre laver forkert filtrering af spam, siger Per Rasmussen.

Svært at komme af liste

RBL-lister som eksempelvis Sorbs bruges af mange mailudbydere som værn mod spam. RBL er en liste af ip-adresser, som bliver blacklistet fordi udbyderen vurderer, at der bliver sendt spam fra ip-adressen.

SORBS giver jævnligt problemer for danske internetudbydere, som havner på firmaets blackliste, siger Per Rasmussen.

- Da det skete sidste gang for TDC, krævede det tre henvendelser at komme af listen, siger Per Rasmussen, som understreger at TDC konsekvent nægter at betale RBL-firmaerne for at komme af listerne.

Problemet er nemlig, at at ISP’erne i øjeblikket ikke får besked fra RBL-udbyderne når de havner på blacklisterne. Vi får heller ingen forklaring på årsagen, fortæller Per Rasmussen.

- Og når vi opdager at vi er kommet på en liste, har vi svært ved at komme i kontakt med RBL-udbyderen. Vi er for små i Danmark. Vi skal ud og have fat i markedet af leverandørerne og have nogen aftaler på plads, siger Per Rasmussen.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Alfapeople Nordic A/S
Rådgivning, implementering, udvikling og support af software og it-løsninger indenfor CRM og ERP.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Cyber Briefing: Geopolitik og cloud

Private vs. public cloud - hybride løsninger der sikrer kritiske data. Overvejer din organisation at vende de amerikanske cloud-giganter i ryggen set i lyset af den geopolitiske situation? Vi dykker ned i en dugfrisk rapport og diskuterer mulighederne for en "Plan B".

05. maj 2025 | Læs mere


Virksomhedsplatforme i forandring: Hvordan navigerer du i den teknologiske udvikling?

Hvordan finder du balancen mellem cloud- og hybride løsninger? Hvordan integrerer du legacy-applikationer ind i dit nye ERP-setup? Hvordan undgår du at havne i statistikken over store ERP-projekter, der fejler eller overskrider budgetterne?

06. maj 2025 | Læs mere


Virksomhedsplatforme i forandring: Hvordan navigerer du i den teknologiske udvikling?

Hvordan finder du balancen mellem cloud- og hybride løsninger? Hvordan integrerer du legacy-applikationer ind i dit nye ERP-setup? Hvordan undgår du at havne i statistikken over store ERP-projekter, der fejler eller overskrider budgetterne?

14. maj 2025 | Læs mere