Pirate Bay-bagmænd risikerer to år i skyggen

Folkene bag det svenske tracker-site Pirate Bay risikerer op mod to års fængsel for brud på ophavsretsloven, mener svensk jura-ekspert, efter svenske politi har tvangslukket sitet og anholdt bagmænd.

Folkene bag pirat-hjemmesiden Pirate Bay risikerer at skulle i fængsel i to år for at have bidraget til alvorlige krænkelser af ophavsretsloven, vurderer Daniel Westman, ekspert i digital ophavsret. Det skriver ComputerSweden.

Det sker, efter svensk politi onsdag i en koordineret aktion over hele Sverige konfiskerede computere og andet udstyr på 10 adresser og anholdt tre personer.

Små bidder download

Pirate Bay er kendt som en af verdens største bit torrent-trackers, der gør det muligt for brugerne at finde frem til materiale, der kan downloades.

I modsætning til fildelingstjenester downloades filer med bittorrent-protokollen i mange små bidder fra mange forskellige steder på internettet.

Dermed er det ikke Pirate Bay, der gør det ulovligt kopierede materiale tilgængeligt. Sitet stiller derimod blot et værktøj til rådighed.

Ifølge Daniel Westman bygger politi-razziaen på, at bagmændende har støttet brud på ophavsretsloven.

- Der findes ingen retspraksis på området. Man kan nok ikke i sig selv sige, at tracker-tjenester er ulovlige. I tidligere lignende tilfælde har det krævet en aktiv handling, hvis man skulle kunne tale om medhjælp til ulovligheder, siger Daniel Westman.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Digital transformation | Ballerup

Computerworld Cloud & AI Festival 2026

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

Digital transformation | Frederiksberg

Roundtable: AI i drift – fra eksperimenter til ansvar, værdi og kontrol

AI-initiativerne breder sig hurtigt, men skaleringen halter. Kun hver fjerde virksomhed har flyttet en større del af sine AI-eksperimenter i produktion. Computerworld samler en udvalgt kreds af CIO’er og digitale beslutningstagere til et...

Zealand Business College

Faglærer til Data/IT på ZBC i Ringsted

Region Sjælland

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Kryptokustode til opbygning af Forsvarets nye IT-platform

Nordjylland

Netcompany A/S

IT Consultant

Københavnsområdet

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

Sophie Dalsgaard Myhrmann

Elbek & Vejrup A/S

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

Nathalie Kajberg Knudsen

Elbek & Vejrup A/S

Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

Emil Kristoffersen

Netip A/S

Martin Grooss Carpentier, Software Architect hos Kamstrup, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse