Massiv kritik af EU-regulering af internettet

Virksomheder fra hele Europa advarer indtrængende EU mod at beslutte, at nettet skal reguleres på samme måde som det traditionelle tv-marked. Det vil presse innovation og arbejdspladser ud af Europa.

EU-planer om at regulere al fremtidens audio-visuelle indhold på internettet bliver mødt med massiv kritik og hævede øjenbryn forud for Europa-Parlamentets møde torsdag

I samlet trop er repræsentanter for erhvervslivet i syv lande med mere end en halv million medlemsvirksomheder gået sammen i foreningen "Common European Business Position".

Her peger de samstemmende på, at en regulering af tv og lyd på internettet efter samme model som almindeligt tv vil bremse for internettets udvikling og i værste fald presse innovative virksomheder helt væk fra Europa.

Gamle regler i en ny verden

Ifølge gruppen bærer direktivet i stor stil præg af, at det er regler fra den traditionelle tv-verden, der forsøges overført til internet-verdenen. Og det kan man ikke, mener den.

Det er da også tilfældet, at direktivet med det nuværende forslag skal udvides til også at dække nye medieformer som lyd og tv på nettet samt forskellige multimedie-tjenester til 3G-mobiltelefoner.

Samtidig lyder frygten, at direktivet især vil ramme de små og mellemstore medievirksomheder, der i særlig grad er i spidsen for innovationen i mediebranchen netop nu.

- Det er stadig uvist, hvordan de nye tjenester vil udvikle sig på decentraliserede, dynamiske og globale online-platforme, men en traditionel regulering vil næppe skabe den nødvendige innovative tilgang, hedder det i en meddelelse fra "Common European Business Position".

- Hvis direktivet godkendes risikerer EU-ministrene at skyde sig selv i foden, fordi de underminerer ambitionen om at fremme en åben og konkurrencedygtig digital økonomi, siger John Cridland fra organisationen.

- Der er meget lidt i dette direktiv, der hjælper Europas virksomheder i at konkurrere i den hurtigt-rykkende og stærkt konkurrenceprægede digitale verden indenfor broadcasting og annoncering, siger han.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra SoftwareOne

    Quantum computing bliver næste konkurrenceparameter

    Danske virksomheder bør forberede data og systemer på at spille sammen med fremtidens kvanteteknologi.

    Capgemini Danmark A/S

    Engagement Manager - Pharma/Medtech

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 19. august 2025 ansat Nicolai Rask Moesgaard som Datateknikerelev ved afd. i Herning og Holstebro. Han har tidligere beskæftiget sig med social- og sundhedsområdet, da han har en lang karriere som SoSu hjælper. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Thea Scheuer Gregersen som Finace accountant. Hun skal især beskæftige sig med håndteringer af bl.a. bogføring og finansiel rapportering på tværs af selskaberne. Hun er uddannet Bachelor´s degree i Business Administration & Economics og en Master of Sustainable Business degree. Nyt job

    Thea Scheuer Gregersen

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 19. august 2025 ansat Oleksandra Kolesnyk som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Thisted. Hun har tidligere beskæftiget sig med uddannelsen, da hun startede den hos Bestseller i Spanien - hun viderefører den nu hos netIP. Nyt job
    IFS Danmark A/S har pr. 27. august 2025 ansat Charles Nguyen som Digital Sales Executive. Charles skal især beskæftige sig med at hjælpe kunder med at omsætte forretningsbehov til digitale løsninger, der skaber værdi for virksomheden. Charles kommer fra en stilling som CX Specialist Account Executive hos Oracle Nederland BV. Charles er uddannet Can.ling.merc. Charles har tidligere beskæftiget sig med at sælge Oracle CX-løsninger til både Mid-Market og Enterprise-kunder på tværs af Norden og DACH. Nyt job

    Charles Nguyen

    IFS Danmark A/S