Verdens største it-selskab, IBM, vil over de næste tre år investere svimlende 36 milliarder kroner i Indien.
Størrelsen understreger Indiens stadigt voksende betydning som et af verdens førende lande inden for outsourcing af it.
- Indien og andre spirende økonomier er en stedse vigtigere del af IBM's globale succes, lyder det fra Samuel Palmisano, topchef i IBM.
Skruer op for alle områder
Med milliard-investeringerne vil IBM øge engagementet i Indien på en lang række områder, som blandt andet tæller it-service, software, hardware og udvikling.
IBM er i forvejen blandt de største multinationale selskaber i Indien, hvor selskabet beskæftiger 43.000 medarbejdere i 14 byer.
Samuel Palmisano løftede i aftes sløret for vækstplanerne fra IBM's indiske hovedkvarter i Bangalore, mens mange tusinder indiske IBM-medarbejdere fulgte med via satellit andre steder i landet.
Ifølge International Herald Tribune understreger planerne tydeligt, at Indien spiller en helt afgørende rolle i IBM's kommende vækststrategier.
- En meget stor del af ethvert større globalt projekt bliver i i dag leveret fra Indien, siger Shanker Annaswamy, IBM-direktør i Indien, til avisen.
IBM har i alt 329.000 medarbejdere, hvoraf de 191.000 arbejder med forskellige former for service.
Øget med 34.000 mand
I 2004 havde IBM blot 9.000 ansatte i Indien. Dette tal er nu vokset til 43.000. En del af stigningen er kommet via opkøb af lokale selskaber
Selskabets omsætning i første kvartal er vokset med 61 procent i forhold til første kvartal sidste år. Året før var stigningen 55 procent, året før igen 45 procent.
IBM har netop åbnet et udviklingscenter i Bangalore, hvor selskabet bestræber sig på at udvikle fremtidens konsulent-tjenester indenfor blandt andet komplekse områder som optimering af supply chain-tjenester og lignende.
- Indien er blevet et fokus-område, både når det gælder omsætning og størrelse, siger Amitabh Ray, direktør i IBM Global Services til International Herald Tribune.