Danske telefonbokse bliver trådløse hotspots

Inden for et par år vil du kunne tjekke din e-mail i telefonboksen. TDC vil indrette landets telefonbokse som trådløse hotspots. I øjeblikket tester TDC to telefonbokse i Århus.

Gå i telefonboksen og tjek din e-mail. Sådan kan virkeligheden meget vel komme til at se ud i en række større danske byer inden for få år.

TDC arbejder med planer om at supplere almindelige telefonbokse med trådløs internetopkobling, så telefonboksene fremover i praksis vil komme til at fungere som hotspot.

TDC tester i øjeblikket to telefonbokse i Århus med den trådløse forbindelse. Boksene står på henholdsvis banegårdspladsen samt i Tangkrogen.

Mangler endelig test

- Vi mangler endnu den endelige test af blandt andet strømforsyningerne, men ellers er vi stort set klar. Falder testen godt ud, vil vi måske udrulle teknologien til en række andre telefonbokse, siger Gert Rieder, direktør i TDC Privat.

Han fortæller, at TDC vil træffe den endelige beslutning til september.

Ideen er, at danskerne gratis vil kunne opdatere deres trådløse enheder - pc, PDA, mobiltelefon eller lignende - med e-mail og andre informationer, når de kommer forbi en af de pågældende hotspot-telefonbokse.

TDC har endnu ikke besluttet sig endegyldigt for tidsplanen, men Gert Rieder mener, at de bedst egnede telefonbokse landet over vil blive udstyret som hotspot senest inden for et eller to år.

Teknologien er klar til de WLAN eller WiFi-baserede telefonbokse, der bliver kraftige nok til, at man kan koble sig på nettet inden for en radius på et par hundrede meter fra telefonboksen.

Det største problem for TDC har været strømforsyningen til den trådløse sender.

I øjeblikket arbejder selskabet med en batteri-løsning, efter der tidligere er blevet testet en løsning, hvor telefonboksen har været koblet på lysmasterne.

Billigt at indrette en boks

Det koster blot TDC mellem 5.000 og 10.000 kroner at indrette en telefonboks som hotspot.

Det kræver nemlig ikke ret meget udstyr at ombygge en eksisterende boks, der allerede er forbundet med telenettet.

Grundtanken er, at TDC vil stille tjenesten gratis til rådighed for brugerne.

Det er planen, at der med tiden skal indgås partneraftaler med en række indholdsleverandører, hvilket på sigt skal generere den ønskede omsætning på området.

TDC har i de seneste år lukket op mod 500 telefonbokse, så det samlede antal bokse i dag ligger på 4.000-5.000 bokse.

Nedlukningen er sket i takt med, at mobiltelefonerne er blevet mere og mere udbredte blandt danskerne.

Ifølge TDC er der imidlertid nu blevet luget så meget ud i boksene, at meget tyder på, at de resterende vil blive stående.

Blandt andet har en del kommuner besluttet at betale en del af udgifterne til de tabsgivende bokse i ødere områder.

Det til trods er telefonboksenes indtjening under pres, og i det lange løb skal de kommende hotspots dermed også være med til at sikre boksenes eksistens.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Aarhus C

    Identity Festival 2026 - Aarhus

    Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

    It-løsninger | Online

    Business Central 2026: AI, Power Apps og branchemoduler

    Få hands-on viden om, hvordan du kan skalere din virksomhed med AI, Power Apps og branchemoduler i Dynamics 365 Business Central.

    Sikkerhed | København S

    Roundtable: Sådan forbereder du virksomheden på næste trusselsbillede

    Verden er i opbrud. Voldsomme geopolitiske forandringer, fortsat krig i Europa og konstante cyberangreb stiller helt nye krav til danske virksomheder. Trusselsbilledet ændrer sig fra uge til uge - og det kræver både politisk forståelse,...

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Darnell Olsen som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med diverse opgaver omkring biludlejning, da han har været ansat hos Europcar. Nyt job
    Mikkel Hjortlund-Fernández, Service Manager hos Terma Group, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest. Foto: Per Bille. Færdiggjort uddannelse
    inciro K/S har pr. 1. februar 2026 ansat Lasse Fletcher som Cloud Consultant. Han skal især beskæftige sig med Governance og struktur i cloud miljøer. Han kommer fra en stilling som IT Tekniker hos CBrain A/S. Han er uddannet datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kunde onboarding, Identitets styring, sikkerhed og IaC. Nyt job

    Lasse Fletcher

    inciro K/S