Unge: Nej tak til it-uddannelser

Antallet af dataloger fortsætter med at falde med alarmerende hast. Antallet af optagede studerende på datalogistudierne er faldet med 24,7 procent i forhold til sidste år. Blot 168 unge er blevet optaget på uddannelserne.

De unge gider ikke it-uddannelserne, selv om it-branchen i stærkt stigende omfang mangler kvalificerede medarbejdere.

Det viser de netop offentliggjorte tal over årets optag på datalogi-studierne på landets universiteter.

Tilsammen er der på de tre store datalogi-uddannelser på Københavns Universitet, Aarhus Universitet og Syddansk Universitet blevet optaget blot 168 studerende, der nu skal i gang med datalogi-uddannelsen.

Fald på 24,7 procent

Det svarer til et fald på hele 24,7 procent i forhold til sidste år, hvor der samlet blev optaget 223 studerende på datalogistudierne på de tre universiteter.

Til sammenligning blev der alene på datalogistudiet på Københavns Universitet optaget 221 studerende i 2003.

Det store fald kommer ikke som nogen overraskelse, for det kommer i kølvandet på et fald på ansøgere på godt 20 procent i forhold til sidste år.

Det fik forrnylig en række af it-branchens aktører til at slå alarm i Computerworld.

Blandt andet mente chefkonsulent i IT-Branchen, Michael Stranau, at udviklingen var "dybt bekymrende" og de unges manglende interesse var "katastrofal", fordi datalogi efter hans mening er en essentiel ting for fremtidens it-samfund.

Drop al det programmering

Tom Togsverd, direktør i ITEK, opfordrede de danske datalogi-uddannelser til at kigge deres studieordninger igennem i sømmene, så de får mere fokus på arkitektur og design fremfor ren programmering.

Samtidig kæmper datalogiuddannelser med et meget stort frafald.

På Københavns Universitet falder syv ud af 10 datalogi-studerende således fra i løbet af de første fire år.

På Aarhus Universitet forlader seks ud af 10 studerende studiet før tid, viser nyere tal fra Danmarks Evaluerings-institut, EVA.

Det store frafald er blevet forklaret med, at en del studerende oplever, at studiet ikke er, som de havde forventet, og at studiemiljøet er for dårligt.

Samtidig bliver en del studerende headhuntet af it-virksomhederne inden de har færdiggjort studiet.

Handelshøjskolerne holder ved

Samtidig med at antallet af studerende på datalogi-uddannelserne falder støt, ser det ud til, at handelshøjskolernes it-uddannelser holder ved.

Handelshøjskolerne i Århus og København udbyder it-uddannelser, der kombinerer datalogi med erhvervsøkonomi eller andet.

I Århus er antallet af optagede studerende steget med ni til 34 studerende, mens Copenhagen Business School fastholder sidste års antal på 120 nye studerende.

Læs mere om uddannelses-krisen på Computerworld senere fredag

Annonceindlæg fra Arrow ECS

Copilot: Din digitale assistent eller en sikkerhedstrussel?

Stor bekymring hos IT og compliance – men Copilot er IKKE problemet

Navnenyt fra it-Danmark

Mikkel Hjortlund-Fernández, Service Manager hos Terma Group, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest. Foto: Per Bille. Færdiggjort uddannelse
inciro K/S har pr. 1. februar 2026 ansat Lasse Fletcher som Cloud Consultant. Han skal især beskæftige sig med Governance og struktur i cloud miljøer. Han kommer fra en stilling som IT Tekniker hos CBrain A/S. Han er uddannet datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kunde onboarding, Identitets styring, sikkerhed og IaC. Nyt job

Lasse Fletcher

inciro K/S

Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

Thomas Bjørn Nielsen

Renewtech ApS

55,7° North (a Beautiful Things company) har pr. 2. februar 2026 ansat Philip Jacobi Zahle, 53 år,  som Partner & CSMO. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for Salg, Marketing og Brandudvikling i Norden, som han tidligere har gjort med GoPro, Skullcandy og Insta360 m.fl. Han kommer fra en stilling som Marketing & Branding Manager hos Boston Group A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med distribution og brand building gennem 26 år og er kendt fra mærker som GoPro, Skullcandy og Insta360. Nyt job

Philip Jacobi Zahle

55,7° North (a Beautiful Things company)