Jubii på vej med dybe nyhedslinks

Danske Jubii er på vej med en nyhedstjeneste, der bygger på dybe links til andre medier. Modellen har tidligere kostet lignende tjenester livet. Men vi er anderledes, lyder det fra Jubii.

Flere år efter at Danske Dagblades Forening (DDF) fik tvangslukket nyhedssøge-tjenesten Newsbooster, sender Jubii en nyhedstjeneste i luften, som på samme måde er baseret på dybe links.

Det sker onsdag, hvor Jubii lancerer tjenesten Jubii News, der via en nyhedsoversigt linker dybt til en række danske og udenlandske medier - det vil sige, at der bliver linket direkte til nyheden og ikke til en forside.

Modellen har tidligere vækket vreden hos DDF, der i 2003 efter fogedforbud og retssag fik lukket nyheds-tjenesten Newsbooster, som derefter gik ned med et ordentligt brag.

Ikke ny Newsbooster

Ifølge Jubii er den nye Jubii News imidlertid markant anderledes end Newsbooster.

Selskabet har nemlig fået tilladelse fra de indtil videre 12 danske medier, hvortil der linkes fra sitet, oplyser Jubii.

Og netop den melding glæder Danske Dagblades Forening.

- Alt er jo i den skønneste orden, hvis Jubii har fået tilladelse fra de pågældende medier, siger Holger Rosendahl, chefjurist i Danske Dagblades Forening.

Han peger på, at problemet med de dybe nyhedslinks efter Danske Dagblades opfattelse netop har været at linke uden tilladelse. Og det gjorde blandt andre Newsbooster.

- Vi kan ikke acceptere den gentagne og systematiske brug af dybe links til nyhedsmedier uden tilladelse. Men med tilladelser er der ikke noget at komme efter, siger Holger Rosendahl.

Jubii har kun indhentet specifikke tilladelser fra de pågældende danske medier.

Striben af udenlandske medier, der linkes til, er til gengæld blevet gjort opmærksom på tjenesten og er blevet bedt om at råbe gevalt, hvis ikke de vil være med, lyder det fra Jubii.

Annonce

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Andre events | Charlottenlund

Roundtable: Skalér teknologien. Bevar kontrollen

Skab målbar forretningsværdi med cloud og AI. Bevar kontrollen over data, omkostninger og leverandørafhængigheder. Mød Årets CIO 2026 Claus Thomsen fra Lundbeck, og del erfaringer med andre digitale ledere i et roundtable om modernisering,...

It-løsninger | Online

ERP Insights 2026

Webinaret giver et samlet overblik over, hvordan ERP-landskabet ændrer sig, og hvilke arkitekturvalg der får direkte betydning for forretningens evne til at tilpasse sig.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

Sophie Dalsgaard Myhrmann

Elbek & Vejrup A/S

Dansk AM Hub har pr. 1. november 2026 ansat Rasmus Pedersen som Chief Digital Officer. Rasmus skal især beskæftige sig med fokusudviddelse fra additive manufacturing til produktinnovation gennem AI, automatisering og andre nye teknologier. Rasmus er uddannet maskiningeniør med speciale i produktudvikling og med ph.d. i udvikling af modulære produktplatforme. Rasmus har tidligere beskæftiget sig med transformation og digitalisering i værdikæden fra produktudvikling til produktion. Nyt job

Rasmus Pedersen

Dansk AM Hub

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

Andreas Dyngberg Pedersen

Norriq Danmark A/S

Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Allan Hougaard

Sparinvest