Dansk IT: Åbne standarder koster

Dansk IT peger på, at Folketingets beslutning om åbne standarder kræver både fokusering, forcering og finansiering for at blive til virkelighed.

Hvis Folketingets beslutning om at bruge åbne standarder overalt i den offentlige sektor skal blive til andet end kønne ord, så kan videnskabsminister Helge Sander (V) ikke bare nøjes med at smøge ærmerne op. Han må også til læderet – altså erkende at det kommer til at koste at gennemføre politikken.

Sådan lød opfordringen fra interesse-organisationen Dansk IT i forbindelse med dagens præsentation af undersøgelsen IT i Praksis, som hvert år kortlægger it-anvendelsen i de 420 største danske private og offentlige virksomheder.

Politisk konsulent Gitte Madsen fra Dansk IT understreger, at 97 procent af it-cheferne i den offentlige sektor er parate til flere centrale digitaliseringsinitiativer som fælles standarder for arkitektur, dataudveksling og lignende.

- Men det er helt afgørende, at der bliver fulgt op på de gode intentioner som Folketingets beslutning i foråret om, at den offentlige sektor skal bruge åbne standarder, siger Gitte Madsen.

Kræver fokuseret indsats

Hun peger på, at det i rapporten ”Virkemidler til fremme af interoperabilitet gennem fælles, åbne standarder” anbefales, at der inden 1. januar 2008 skal laves et egentlig katalog over åbne standarder, som offentlige myndigheder kan bruge.

- I Dansk IT mener vi bare, at det er nødvendigt at fokusere gennemførelsen af åbne standarder til de områder, hvor der er mest dataudveksling. Det er også nødvendigt at forcere arbejdet, så vi kan udnytte den politiske interesse som nu skabt, siger hun.

Endelig er Dansk IT altså overbevist om, at gennemførelsen af åbne standarder ikke kan ske uden en eller anden for finansiering.

Organisationens direktør Tony Franke vil ikke sætte kroner og øre på, men konstaterer blot, at det politiske ønske om en udgiftsneutral implementering af åbne standarder næppe er realistisk.

Afventer implementeringsplan

Videnskabsminister Helge Sander holdt i dag møde med partiernes it-ordførerer om rapporten ”Virkemidler til fremme af interoperabilitet gennem fælles, åbne standarder”.

Der var dog ingen løfter om penge i den forbindelse.

Ministeren har lovet at indbyde it-ordførerne til drøftelser, når rapporten sidst på året er blevet omsat til en implementeringsplan.

- Jeg betragter rapportens anbefalinger som nogle positive skridt i den helt rigtige retning. Jeg hæfter mig særligt ved anbefalingen om, at åbne standarder fremover skal anvendes i alle nye offentlige it-løsninger, og at der skal være rigtig gode grunde for at fravige dette princip, lød den officielle kommentar fra ministeren efter mødet.

- Men jeg har samtidig gjort det klart for partierne, at regeringens ambitioner går langt videre. Arbejdet stopper ikke her. Om bare seks år skal al relevant skriftlig kommunikation mellem borgere, virksomheder og de offentlige kunne foregå digitalt og helst via åbne standarder, udtaler videnskabsminister Helge Sander.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | København

    Identity Festival 2026 - København

    Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

    Infrastruktur | Horsens

    Enterprise Architecture Day 2026: Sikker og strategisk suverænitet

    Få ny inspiration til arbejdet med EA – fra sikkerhed og compliance til orkestrering, omkostningsoptimering og cloud governance i en usikker og ustabil tid.

    Sikkerhed | Aarhus C

    Executive roundtable: Cyberrobusthed i praksis

    Cyberangreb rammer driften. NIS2 og DORA kræver dokumenteret gendannelse under pres. Få konkret metode til at teste, måle og bevise robusthed på tværs af cloud, SaaS og leverandører. Deltag i lukket roundtable med Commvault og Hitachi.

    Se alle vores events inden for it

    Netcompany A/S

    IT Manager

    Midtjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Lead Data Platform Architect

    Københavnsområdet

    AP Pension

    Løsningsarkitekt

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    inciro K/S har pr. 1. februar 2026 ansat Lasse Fletcher som Cloud Consultant. Han skal især beskæftige sig med Governance og struktur i cloud miljøer. Han kommer fra en stilling som IT Tekniker hos CBrain A/S. Han er uddannet datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kunde onboarding, Identitets styring, sikkerhed og IaC. Nyt job

    Lasse Fletcher

    inciro K/S

    Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

    Henrik Sandmann

    Infosuite A/S