MSN-orm tilbage med nyt link

Viruseksperter har opdaget en ny version af den MSN-orm, som de seneste dage har sendt mange tusinde computere til tælling. Kun 7 af 27 antivirus-programmer kan finde den.

Først var den der, så forsvandt den, og nu er den her så igen. Den hidsige MSN-orm, som spreder sig via åbne chatvinduer i MSN Messenger, er kommet tilbage.

Eksperterne arbejder på højtryk

Virus112 fortæller, at de er i fuld gang med at analysere ormen og, at den har nye funktioner.

Den deaktiverer eksempelvis al sikkerhed i Internet Explorer og installerer en ny værktøjslinie.

Filerne hentes stadig fra websiden uglyphotos.net, hvilket er med til at underbygge teorien om, at det er den samme programmør, der har lavet begge orme.

Eksperter, der er i gang med at teste ormen siger, at det i skrivende stund, kun er 7 ud af de 27 testede anti-virus leverandører, der kan detektere og fjerne den udsendte orm.

Det vigtigste råd er derfor stadigvæk, at lade være med at klikke på linket og at opdatere sit anti-virus program mindst et par gange om dagen.

Pas på linket

Ifølge Virus112 ser linket, der nu bliver rundsendt på MSN-Messenger nogenlunde således ud:

"check peolol checkpeopleonline.pe.funpic.de/p*******.PIF"

Og filen der linkes til hedder:

"pleonline.pe.funpic.de/p*******.PIF"




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Højer og Lauritzen ApS
Distributør af pc- og printertilbehør.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Computerworld Cyber Briefing

Én gang om måneden leverer Computerworld Event et 30 minutters Cyber Briefing, hvor du får overblik over de mest aktuelle angreb, største trusler og tendenser samt giver dig gode råd, der kan implementeres direkte i din it-sikkerhedsafdeling.

14. august 2025 | Læs mere


Cyber Security Summit 2025: Her er truslerne – og sådan beskytter du dine kritiske data

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

19. august 2025 | Læs mere


Cyber Security Summit 2025 i Jylland

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

21. august 2025 | Læs mere