Brasiliansk angrebsspil bag Telia Stofa-sejr

Offensivt spil på brasiliansk sikrer Telia Stofa titlen som Danmarks dygtigste it-sværvægter. "Vi vil selv frem på banen og score for at afgøre kampen. Og selvom det er en holdindsats, så skal der være plads til den individuelle pragtpræstation", siger selskabets administrerende direktør, Ole Simonsen.

Madonna ved det. Rolling Stones ved det også. Byens eget superligahold har vidst det længe. Horsens er noget ganske særligt. Og byen rummer nu også vinderen af årets Top 100 for sværvægtere.

Telia Stofa er nemlig noget så usædvanligt som et stort it- og teleselskab med hovedsæde i Horsens.

Det var oprindeligt Anton Petersen, der i 1958 grundlagde Stofa som leverandør af fællesantennesystemer til antenne-, bolig- og grundejerforeninger.

I begyndelsen af 1990'erne begyndte Stofa at se sig om efter en stor pengekasse der kunne indfri selskabets ambitionsniveau på det liberaliserede danske telemarked.

Halvdelen af Stofa var dengang ejet af amerikanske Cox Communications, mens den øvrige halvdel var ligeligt fordelt på danske investorer som GN Store Nord, ISS, Politken og Gutenberghus.

Den nye ejer blev det svensk/finske TeliaSonera, der nok kunne se en forretningsmulighed i lyslederkablerne på det danske marked.

Fokus, fokus, fokus

I dag forsynes omkring 600.000 danske husstande med tv, radio og internet fra Telia Stofa, der dermed er Danmarks næststørste leverandør af kabel-tv og privat bredbånd.

Manden bag de seneste års gode resultater er Ole Simonsen, der siden november 2000 har været administrerende direktør.

Omsætningen er steget støt fra 344 millioner i 2001 til nu 742 millioner i 2005. Samtidig strutter bundlinien af sundhed med et overskud på 91 millioner kroner i seneste regnskabsår.

Og Ole Simonsen har en simpel forklaring på Telia Stofas succes:

- Fokus, fokus og atter fokus. Vi valgte telefoni og erhvervskunder fra - det klarer vores søsterselskab herhjemme, siger han.

- Det har været os magtpåliggende, at blive en langsigtet, holdbar vækstvirksomhed. Det handler om en fornuftig bundlinie, siger Ole Simonsen, der ikke er naivt beskeden, men heller ikke praler af virksomhedens resultater.

Samtidig understreger direktøren, at kundekontakten er det vigtigste omdrejningspunkt:

- Nærheden til kunderne og medarbejderne er det vigtigste. Derfor skal processer, systemer og procedurer være så simple som muligt. Det er de fundamentale ting, der giver succes. Vi går ikke på kompromis med kvaliteten. Et dårligt tv-signal er ikke acceptabelt, forsikrer Ole Simonsen.

Der har været overvejelser om at fusionere alle Telias aktiviteter i Danmark, men i stedet fortsætter man med uafhængige søsterselskaber.

Ifølge direktøren kan synergieffekterne ved en fusion ikke opveje risikoen for at miste den selvstændige identitet, som Telia Stofa har opbygget gennem næsten et halvt århundrede.

Ledelsesstil inspireret af brasiliansk angrebspil

Ole Simonsen har spillet på samme fodboldhold i 39 år og har selv været træner. Fodbold er derfor en naturlig del af det strategiske og ledelsesmæssige billedsprog i Telia Stofa:

- Vi forsøger at spille på brasiliansk. Det skulle gerne være seværdigt og med dygtige enkeltmandspræstationer. Den overordnede ramme er naturligvis udstukket på forhånd, siger en begejstret direktør.

- Banen er så at sige kridtet op, og alle vore spillere skal være i topform. Men når startfløjtet lyder, er der dømt angrebsfodbold fra vores side. Vi vil ikke spille passivt og afvente modstanderens forsvarsfejl. Vi vil selv frem på banen og score for at afgøre kampen. Og selvom det er en holdindsats, så skal der være plads til den individuelle pragtpræstation, der med et par skarpe driblinger pludselig splitter modstanderens forsvar, fortsætter han.

Det fodboldmæssige islæt er ikke kun billedsprog. Fysisk har virksomheden dommerkort liggende i skuffen, så en medarbejder kan tildeles et rødt eller gult kort, hvis vedkommende har forbrudt sig på virksomhedens værdier: Show respect, Add value og Make it happen.

- Vi accepterer ikke slendrian omkring de tre kerneværdier. Eksempelvis kan ærlighed ikke gradbøjes, siger Ole Simonsen, der selv fik et rødt kort under en ophedet diskussion i ledergruppen, hvor han fik udtalt sig noget kontant.

Medarbejderne bliver ikke trukket i løn eller truet med fyring, men internt ligger der stor signalværdi i disse dommerkort, der holder medarbejderne til ilden.

Selv har Ole Simonsens intet problem med at holde sig til ilden. Telia Stofa er i en så omskiftelig branche, at virksomheden hele tiden fornyer sig. Og så motiveres han af de daglige smil på medarbejdernes ansigt. I hovedsædet ved Horsens.

Læses lige nu

    Unik System Design A/S

    Agile QA Lead

    Sydjylland

    Capgemini Danmark A/S

    Salesforce CTO - Nordics (Denmark)

    Københavnsområdet

    KMD A/S

    Senior Product Manager

    Københavnsområdet

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | Nordhavn

    SAP Excellence Day 2026

    Få konkrete erfaringer med S/4HANA, automatisering og AI i praksis. Hør hvordan danske virksomheder realiserer gevinster og etablerer effektive SAP-løsninger. Vælg fysisk deltagelse hos SAP eller deltag digitalt.

    Infrastruktur | København

    Datacenterstrategi 2026

    Denne konference bidrager med viden om, hvordan du balancerer cloud, on-premise og hybrid infrastruktur med fokus på kontrol, compliance og forretning.

    Sikkerhed | Aarhus C

    Identity Festival 2026 - Aarhus

    Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Thomas Morville Helmert, chefkonsulent hos Rigspolitiet, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
    Sourcing IT har pr. 2. februar 2026 ansat Susanne Sønderskov som Salgsdirektør. Hun skal især beskæftige sig med at styrke Sourcing IT’s kommercielle fundament, skalere salgsindsatsen og øge tilstedeværelsen bl.a. hos jyske kunder. Hun kommer fra en stilling som Salgsdirektør hos Right People Group ApS. Hun har tidligere beskæftiget sig med salgsledelse inden for IT-freelanceleverancer og komplekse kundeaftaler, både privat og offentligt. Nyt job

    Susanne Sønderskov

    Sourcing IT

    Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Joshua Pratt, 32 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med at bruge sin tekniske knowhow og erfaring i teamet for extensions og integrationer. Han kommer fra en stilling som Tech Director hos NoA Ignite Denmark. Han har tidligere beskæftiget sig med komplekse webprojekter, senest udviklingen af det nye website og e-commerce-platform for tivoli.dk. Nyt job

    Joshua Pratt

    Idura