Medarbejder sagsøger IBM for jobkarteller

En IBM-ansat trækker sin arbejdsgiver i retten, fordi IBM via en hemmelig jobkartel-aftale har forhindret ham i at få job hos andre virksomheder. Flere IBM-ansatte kan være på vej med lignende krav.

IBM-sikkerhedskonsulenten Claus Bobjerg Juul trækker sin arbejdsgiver i retten med krav om en løn-kompensation på 180.000 kroner.

Det sker, fordi han er stærkt utilfreds med, at IBM via en hemmelig jobkartel-aftale har forhindret ham i at skifte job uden hans vidende.

Der bliver tale om en prøvesag, hvor fagforeningen Prosa med ansættelsesbevisloven i hånden vil have afklaret, om jobkartel-aftalerne er lovlige. Det mener fagforeningen ikke.

Ifølge Prosa står andre IBM-ansatte på spring til at følge trop, så retssagen kan komme til at omfatte erstatningskrav fra en stribe medarbejdere.

– Vi har i denne uge hørt fra endnu en person, der overvejer at lægge sag an, siger leder af Prosas juridiske afdeling, Hanne Lykke Jespersen.

Møder for IBM-ansatte

Det ulmende oprør kan desuden for alvor tage fart, når Prosa i nærmeste fremtid vil holde medlemsmøder for IBM-ansatte, hvor medarbejderne vil blive orienteret om sagen.

Fagforeningen mener, at IBM har overtrådt ansættelsesbevisloven ved ikke at oplyse Claus Bobjerg Juul om de såkaldte non-solicititationsaftaler, der binder ham.

Ansættelsesbevisloven fastslår nemlig, at ansættelseskontrakter skal omtale alle væsentlige vilkår, der har betydning for ansættelsesforholdet.

– Hvis aftaler, der hindrer medarbejderen i at få arbejde andre steder, ikke er væsentlige, så ved jeg snart ikke, hvad der er væsentligt, siger Hanne Lykke Jespersen.

Normalt gives ikke højere erstatning end 10.000 kroner for en overtrædelse af ansættelsesbevisloven, men loven giver i særlige grove tilfælde mulighed for enstørre erstatning.

Og det går Prosa og Claus Bobjerg altså efter med et krav om et halvt års løn i erstatning. Det svarer til 180.000 kroner.

Professor: Elegant træk
Professor i erhvervsret på Handelshøjskolen i Århus, Ole Hasselbalch, kalder sagsanlægget for "elegant."

– Juridisk set er det både kreativt og elegant at køre sagen i forhold til ansættelsesbevisloven, vurderer han.

Prosa vil som bevis blandt andet fremføre Computerworlds afsløring i sidste uge af den hemmelige jobkartel-aftale mellem A.P. Møller - Mærsk og IBM, som ingen af de to virksomheders mange tusinder medarbejdere er blevet informeret om.

IBM har allerede modtaget en fax om erstatningskravet, selv om Prosa endnu ikke har afgjort, om sagen skal køre i Københavns Byret eller Sø - og Handelsretten.

Under alle omstændigheder er det ikke sandsynligt, at der falder endelig dom før om flere år.

– Vi vil gå hele vejen. Også til Højesteret, hvis det bliver nødvendigt, siger Hanne Lykke Jespersen.

IBM bekræfter i en kortfattet mail til Computerworld, at selskabet har modtaget et brev fra Prosa, som selskabet nu kigger nærmere på.

- Derudover har vi ingen kommentarer, skriver kommunikations-chef, Marie-Louise Arnfast.

Læs også: IBM-ansat: Derfor trækker jeg IBM i retten

Læs i den trykte udgave af Computerworld fredag: Milliard-regning venter dansk erhvervsliv i kartel-sag.

Læses lige nu

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

    Michael Schou

    Netip A/S

    IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

    Lasse Hounsgaard

    IFS Danmark A/S

    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S