Blot en håndfuld fremmødte til Prosa-kartelmøde

Reportage: Der var kun få fremmødte til fagforeningen Prosas orienteringsmøde om kartelsagen, hvor IBM heller ikke mødte op. Prosa så dog gerne, at kommunikationen mellem dem selv og IBM blev lettet via en overenskomst.

Interessen var mildest talt begrænset, da fagforbundet Prossa i aftes afholdt informationsmøde om kartelsagen, og hvordan den vil håndtere sagen i de kommende uger.

Kun en lille håndfuld menige medlemmer fra Prosa var mødt op for at høre om sagens udvikling.

Og ikke mindst hvordan de selv står i spillet mellem IBM og andre it-firmaer, der i større eller mindre grad har benyttet sig af hemmelige non-solicitationsaftaler.

At fremmødet var så lille begrundede faglig sekretær i Prosa, Hanne Lykke Jespersen, med, at kommunikationsvejene var kikset lidt i forbindelse med invitationen.

Men hun opfordrede alle til at invitere kollegaer med, når fagforeningenn 6. december skal mødes med Finansforbundet for at diskutere, hvordan kartelsagen og fremtidige lignende sager skal håndteres.

IBM mødte heller ikke op

Blandt de få fremmødte var IBM-medarbejderen Claus Bobjerg Juul, der har skrevet danmarkshistorie ved som den første at stævne en virksomhed for at benytte jobkarteller.

Han har selv mærket på egen krop, hvordan det er at løbe panden mod muren, da hans mange jobansøgninger i de senere år ikke har resulteret i så meget som én samtale.

Og han påpegede, at det naturligvis har påvirket ham på et personligt plan.

- Jeg anlægger dog ikke sag for min egen skyld, men af principielle årsager, sagde Claus Bobjerg Juul.

Hans arbejdsgiver, IBM, var også inviteret til mødet, men it-firmaet havde ikke sendt repræsentanter, der kunne oplyse om selskabets syn på sagen.

Proceduren skal afklares

Ifølge Hanne Lykke Jespersen vil Prosa og dennes advokat i den kommende uges tid søge at finde frem til proceduren omkring retssagen sammen med IBM.

- Vi skal blandt andet finde ud af om erstatningssagen skal gælde alle i første hug, eller om medarbejdere kan kobles på retssagen undervejs, forklarede Hanne Lykke Jespersen.

Hun pointerede, at Prosa i lighed med HK gerne ville kunne forhandle sig til en overenskomst med IBM, men dette indtil videre ikke havde været muligt.

I dag afholder Prosa informationsmøde i Århus Kongreshus.

Event: Årets CISO 2026

Sikkerhed | Kongens Lyngby

Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job
IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

Sarah Warm

IFS Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

Claus Berg

Netip A/S

Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics