Nu er ODF formelt en ISO-standard

Allerede i maj blev Open Document Format godkendt af ISO, men først nu er dokumentformatet blevet en officiel standard under navnet ISO/IEC 26300:2006.

International Organization for Standardization (ISO) publicerede i sidste uge en betænkning, der officielt godkender Open Document Format (ODF) som en ISO-standard under navnet ISO/IEC 26300:2006.

ISO har således sat det endelige punktum i det arbejde, der fastslår, at ODF er en godkendt standard.

Blåstemplingen har ikke nogen direkte betydning for udviklingen af formatet eller markedsføringen af det, fortæller Thomas Roswall, der er en af hovedkræfterne bag OpenOffice i Danmark.

Han er dog glad for, at processen i denne omgang har fået en ende, for certifikatet kan på længere sigt have betydning for ODF.

- Det er en vigtig formalitet, der er kommet på plads. På den korte bane har den ikke betydning, men det er dejligt, at det sidste led i denne proces er blevet afsluttet, siger Thomas Roswall.

- Den officielle blåstempling kan få betydning i fremtiden, hvor det kan tænkes, at virksomheder eller andre, der vil bruge formatet kræver et officielt stempel fra ISO, siger Roswall.

ODF startede i 2002

ODF er et XML-baseret dokumentformat udviklet i standardorganisationen OASIS (Organization for the Advancement of Structured Information Standards).

Udviklingen af ODF startede i 2002, og 1. maj 2005 blev standarden vedtaget som officiel OASIS-standard.

1. maj 2006 vedtog ISO ligeledes ODF som ISO-standarden ISO/IEC 26300, men først nu har det fået den endelige blåstempling af ISO.

Udviklingen og vedligholdelsen af specifikationen foregår i en arbejdsgruppe, hvor blandt andet Sun, IBM, Corel, Adobe, Novell, Intel deltager.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Computerworld

    Danmark i den digitale frontlinje: Forsvaret skal genoprustes – også online

    Danmark står i dag i en ny type konflikt – en, hvor grænsen mellem fysisk og digital krigsførelse for længst er udvisket.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Christian Homann som Projektleder ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Digitaliseringschef hos EUC Nordvest. Han er uddannet med en Cand.it og har en del års erfaring med projektledelse. Nyt job

    Christian Homann

    Netip A/S

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Laura Bøjer som Consultant, GRC & Cybersecurity på afd. Thisted. Hun kommer fra en stilling som Assistant Consultant hos PwC i Hellerup. Hun er uddannet med en kandidat i Business Administration & Information System på Copenhagen Business School. Nyt job

    Laura Bøjer

    Netip A/S

    Sentia har pr. 1. oktober 2025 ansat Morten Jørgensen som Chief Commercial Officer. Han skal især beskæftige sig med udbygning af Sentias markedsposition og forretningsområder med det overordnede ansvar for den kommercielle organisation. Han kommer fra en stilling som Forretningsdirektør hos Emagine. Nyt job
    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Benjamin Terp som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Odense. Han er uddannet IT-Supporter hos Kjaer Data. Nyt job

    Benjamin Terp

    Netip A/S