IPTV til Xbox 360 i 2008

CES 2007: Microsoft løfter sløret for IPTV på Xbox 360 og slår samtidig fast, at der nu er solgt over 10 millioner eksemplarer af konsollen.

CES 2007: Inden udgangen af 2008 vil Microsoft lancere IPTV til Xbox 360.

Det blev annonceret i forbindelse med Bill Gates’ tale på CES 2007, som løber af stablen i denne uge.

Den nye service vil gøre det muligt at bruge konsollen som en digital tv-optager.

Optagelserne kan finde sted, samtidig med at man spiller spil, og man vil også få mulighed for både at se tv og chatte på samme tid, skriver Gamesindustry.biz

- Det bliver næste generations form for tv-kiggeri, lød det, da Microsoft demonstrerede en demo af IPTV til Xbox som en del af Bill Gates’ tale i Las Vegas.

Mange samarbejdspartnere

Det blev samtidig afsløret, at Microsoft allerede har aftaler på plads med blandt andre AT&T, British Telecom, Deutsch Telecom og Swiss Telecom om at teste IPTV til konsollen.

IPTV er endnu et forsøg fra Microsofts side på at gøre Xbox 360 til en underholdningsenhed frem for bare en spilkonsol.

Sidste år lancerede Microsoft en tjeneste til konsollen, hvor man kan downloade bestemte film og tv-udsendelser til konsollens harddisk.

Nu forventes Microsoft snart at lancere en ny harddisk, der vil være langt større end de 20 GB, der findes i dag, og dermed giver IPTV for alvor mening.

På CES fortalte Bill Gates også, at Microsoft har solgt over 10 millioner eksemplarer af Xbox 360, og at der nu er fem millioner medlemmer af Xbox Live, hvor man kan downloade både spil, tv-udsendelser og film.

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

IT-specialister til WAN, Routing og Switching

Nordjylland

Metroselskabet I/S

Customer Success Manager

Københavnsområdet

AGITO Medical A/S

IT Operations Lead

Nordjylland

Quadsat ApS

Robotics Engineer

Fyn

Annonceindlæg fra Computerworld

Udsolgt succes rykker i større rammer og offentliggør stjerneprogram

Computerworlds Cloud & AI Festival tager konsekvensen af sin egen succes

Navnenyt fra it-Danmark

Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

Claus Berg

Netip A/S

Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics

Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job