Skype-stifteres tv-projekt omdøbt til Joost

Janus Friis og Niklas Zennström's nye tv-projekt skifter navn fra det kryptiske The Venice Project til Joost. Den store udrulning begynder nu med særlige invitationer til brugerne.

Skypestifterne Janus Friis og Niklas Zennström omdøber deres tv-projekt, der hidtil har heddet The Venice Project, til Joost, som bliver projektets officielle navn.

Softwaren bag systemet er for tiden i betatest, men har været undervejs i længere tid.

Ideen med projektet er, at distribuere tv-programmer og andre former for videobaseret indhold via internettet - et sted, hvor Janus Friis og Niklas Zenströmm hidtil har set et hul i markedet for billed-underholdning.

Piratsikret platform

Ifølge selskabet bag Joost er systemet baseret på en pirat-sikker platform, der sikrer høj-kvalitets film via nettet og som samtidig sikrer ophavsretshaverne.

Ifølge administrerende direktør i Joost, Fredrik de Wahl, savner folk i dag øgede valgmuligheder og fleksibilitet i deres tv-brug, mens underholdnings-industrien har brug for at sikre sig kontrol over indholdet.

- Med Joost parrer vi dette forbruger-ønske med industriens behov, siger han.

Joost bliver dog ikke umiddelbart tilgængelig for alle, i det systemet er på vej gennem en stor betatest, som fungerer efter samme principper, som Google i sin tid anvendte til Gmail.

Nye brugere skal nemlig inviteres af de nuværende cirka 15.000 betatestere fra hele verden, der altså kan invitere venner til at bruge tjenesten kvit og frit.

Det skal sikre en gradvis udrulning af systemet, fortæller Janus Friis til Børsen.

Janus Friis og Niklas Zennström blev med et slag milliardærer, da de forrige år solgte Skype til amerikanske eBay for 16 milliarder kroner.

Friis og Zennström har tidligere udtrykt stor interesse for andre projekter - her i blandt spanske Fon, der bygger på en ide om, at folk kan dele deres Wi-Fi og til gengæld få adgang til andres Wi-Fi.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Fiftytwo A/S
Konsulentydelser og branchespecifikke softwareløsninger til retail, e-Commerce, leasing og mediebranchen.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Cyber Security Summit 2025: Her er truslerne – og sådan beskytter du dine kritiske data

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

19. august 2025 | Læs mere


Cyber Security Summit 2025 i Jylland

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

21. august 2025 | Læs mere


AI i det offentlige: Potentiale, erfaringer og krav

Hør erfaringerne med at anvende AI til at transformere og effektivisere processer i det offentlige – og med at sikre datakvalitet, governance og overholdelse af retningslinjer.

27. august 2025 | Læs mere