Sun tilbyder ODF plug-in til MS Office

Sun har udviklet et stykke software, der kan oversætte mellem Microsofts Office 2003-pakke og Open Document Format for XML (ODF). Dette plug-in hjælper handicappede med at bruge dokumenter, der er skrevet i ODF formatet.

Sun har udviklet et stykke software, der kan oversætte mellem Microsofts Office 2003-pakke og Open Document Format for XML (ODF).

Et preview af softwaren, der hedder StarOffice 8 Conversion Tecnology, forventes at være klar i midten af februar. Den endelige version kommer i juni.

Frigører handicappede fra Office 2003

Softwaren giver mulighed for at konvertere begge veje mellem Microsoft Office 2003 og ODF.

Visse hjælpeprogrammer til handicappede, som eksempelvis skærmlæsere for blinde, bliver leveret med drivere, der er kompatible med MS Word 2003 eller tidligere versioner, siger Simon Phipps, der er open-source leder i Sun.

- Udviklere har ”reverse-engineered” Office 2003 grænsefladen for at kunne lave deres hjælpeprogrammer til handicappede, fortæller Phipps.

- Vi arbejder på at sikre, at brugerne af hjælpeprogrammer til handicappede kan komme med i Open Document-arbejdet, siger Phipps.

- Microsoft har ikke udgivet grænseflader, og det betyder at brugerne lige nu er bundet til at bruge Office 2003, siger han.

Sun er ikke alene om ODF konvertering

IBM, der også er fortaler for brug af ODF, har udviklet API’er (application programming interfaces) der er specielt målrettet mod teknologier, der kan hjælpe handicappede bruge ODF-baserede programmer.

Microsoft, som ikke understøtter ODF i Officepakken, har støttet udviklingen af software, der kan konvertere mellem standardformatet i Office 2007, Open XML og ODF. Softwaren hedder ODF translator og blev frigivet i sidste uge i version 1.0.

Oversat af Christian Carlsen

Læses lige nu

    Event: Cyber Security Festival 2025

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.200 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 50 talere og møde mere end 30 leverandører over to dage.

    4. & 5. november 2025 | Gratis deltagelse

    En kaotisk verden kræver stærk cybersikkerhed, resiliens og digital suverænitet

    Mød David Heinemeier, Flemming Splidsboel Hansen, Casper Klynge, Rasmus Knappe, Jens Myrup Pedersen og forfattere som fhv. jægersoldat Thomas Rathsack og adfærdsforsker Henrik Tingleff.

    Computerworld afholder d. 4. og 5. november Cyber Security Festival i København - med fokus på sikkerhed, resiliens og digital suverænitet. Det er helt gratis - men reserver din plads allerede nu.

    Hele programmet er online lige nu - og du kan reservere din gratis plads lige her - jeg håber vi ses! 

    Lars Jacobsen

    Chefredaktør på Computerworld

    Se alle Lars's artikler her

    Navnenyt fra it-Danmark

    IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Henrik Thøgersen som it-konsulent med fokus på salg. Han skal især beskæftige sig med rådgivende salg, account management og udvikling af kundeporteføljer på tværs af it-drift, sikkerhed og cloud-løsninger. Han kommer fra en stilling som freelancer i eget firma og client manager hos IT Relation og IT-Afdelingen A/S. Han er uddannet elektromekaniker. Han har tidligere beskæftiget sig med salg af it-løsninger, account management, it-drift og rådgivning samt undervisning og ledelse. Nyt job

    Henrik Thøgersen

    IT Confidence A/S

    Netip A/S har pr. 19. august 2025 ansat Carl Severin Degn Nørlyng som IT-Supporterelev ved afd. Thisted og afd. Herlev. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Alexander Bendix som Consultant. Han skal især beskæftige sig med tilføre nye, friske perspektiver og værdifuld viden til NORRIQS Data & AI-afdeling. Nyt job

    Alexander Bendix

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 19. august 2025 ansat Burak Cavusoglu som Datateknikerelev ved afd.Thisted og afd. Rønnede. Nyt job

    Burak Cavusoglu

    Netip A/S