Lev med det: Dansk it bliver en rodebutik de kommende år

Computerworld mener: Der er ingen alternativer til Europæisk sammenhold og styrke når Danmark skal finde sit fodfæste i en ny og barskere verden. Det er vigtigt at huske når folketingsvalg og indenrigspolitik snart dominerer nyhederne. Men for dansk it bliver de kommende år en rodet affære.

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

Lad os sige det, som det er: De største amerikanske techgiganter er ikke længere bare leverandører. De er så dybt vævet ind i amerikansk indenrigspolitik, magt og interesser, at skellet mellem teknologi og politik i praksis er blevet akademisk.

Det betyder ikke, at vi kan undvære deres teknologi. Tværtimod. Vi bygger vores digitale drift, produktivitet, sikkerhed og AI-ambitioner oven på den.

Men det betyder, at vi skal behandle dem som det, de også er: Globale magtaktører med egne agendaer.

Det er netop derfor konferencerne Davos og München i år føltes som et vigtigt skifte.

For flere Europæiske ledere talte nu endeligt med den nøgterne klarhed, der har manglet.

Den finske præsident Alexander Stubb talte åbent om en ny verdensorden og konsekvenserne for Europas sikkerhed.

Og Canadas premierminister Mark Carneys tale til World Economic Forum i Davos var en stærk påmindelse om, at der findes allierede, som forstår alvoren. Alt sammen noget der matcher den danske regerings udmeldinger.

Hverdagen fylder lige om lidt

Samtidig nærmer et dansk folketingsvalg sig. Det vil, helt naturligt, handle om klassestørrelser og boligskatter og alt det, der udgør hverdagskontrakten mellem borger og stat.

Men midt i den debat må ikke overse det, der afgør rammerne for resten: Danmarks og Europas evne til at stå sammen i en verden, hvor gamle garantier ikke længere er garantier.

Og her er den upopulære, men nødvendige pointe til it-erhvervet. Og til både leverandører og brugere:

Du kan ikke stole på nogen virksomhed politisk. Og det burde vi nok aldrig have gjort. Ikke fordi “selskaber er onde”, men fordi selskaber følger incitamenter, markeder og magt.

Ingen plads til naivitet

I en tid, hvor Washington i stigende grad ser teknologi som geopolitik, bliver det naivt at tro, at platforme, cloud og sociale infrastrukturer ikke kan blive trukket ind i politiske konflikter - eller brugt som løftestænger.

Vi ser det allerede i påvirkningsdimensionen. Elon Musk støtter åbent Alternative für Deutschland og blander sig gerne i andre Europæiske valg.

Og det er kun den synlige del af påvirkningskampagnerne som Rusland, Kina og nu også USA vil køre mod Europa de næste mange år.

Derfor er tiden ikke til at pakke noget ind.

Vi har brug for et bolværk mod excesserne. Mod lock-in, vilkårlige prisstigninger, uigennemsigtige vilkår, misbrug af personlige data og den påvirkningskraft, der følger med at eje distributionskanalerne i demokratiet.

Bolværket er Europa + venner

Og bolværket bygges ikke af én dansk kampagne eller én heroisk CIO. Det bygges i fællesskab. Det hedder Europa med venner. Kedeligt, kompromisfyldt og lige nu vigtigere end nogensinde. Også når det danske Folketingsvalg kommer og dagsorden bliver indenrigspolitisk.

Og så skal vi acceptere noget, der er svært for både embedsmænd, virksomheder og os medier: Det her bliver rodet.

I de næste tre til fem år vil vi se offentlige myndigheder advare mod afhængighed mens andre samtidig fornyer kontrakter, fordi drift og realisme kræver det. Lev med.

For det afgørende er ikke, at alle rammer rigtigt i første hug. Det afgørende er, at vi bevæger os i den rigtige retning, og at vi ikke stikker hovedet i busken.

Den eneste sikre fejl lige nu er at gøre ingenting.

Læses lige nu

    Annonce

    Annonceindlæg fra Kingston Technology

    Styrket dataresiliens med hybrid og suveræn cloudlagring

    Cloudcomputing er i dag en central del af virksomheders IT, men mange organisationer er stadig stærkt afhængige af én enkelt cloududbyder.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

    Victor Dohlmann

    Arctic Wolfs Network

    EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

    Michael Banegas Madsen

    EG Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

    Allan Kimmer Jensen

    Norriq Danmark A/S

    Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

    Sophie Dalsgaard Myhrmann

    Elbek & Vejrup A/S